Letný Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici bude pripomínať aj poštová známka. Aktuálne prebiehajúce najväčšie športové podujatie, aké bolo v našom regióne kedy organizované, sa tak zaradí medzi ďalšie významné udalosti, ktoré získali príležitostnú známku.

Slovenská pošta, a. s., vydáva poštovú známku „Šport: Európsky olympijský festival mládeže (EYOF)“, s nominálnou hodnotou 0,75 €.

Poštová známka rozmerov 33,9 × 26,5 mm vrátane perforácie vychádza vo forme tlačového listu s päťdesiatimi známkami. Je vytlačená ofsetom v kombinácii so serigrafiou spoločnosťou Tiskárna Hradištko, s.r.o.

Na poštovej známke je zobrazená športová disciplína – skok do výšky. Súčasne so o známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 23. 7. 2022 a domicilom mesta Banská Bystrica. Motívom FDC je taktiež skok do výšky. Motívom FDC pečiatky je tretra – športová obuv. FDC vytlačila technikou ofsetu spoločnosť Tiskárna Hradištko, s.r.o.

V poradí 16. letná edícia Európskeho olympijského festivalu mládeže sa uskutočňuje na Slovensku, ktorému pridelili organizáciu v októbri 2016 na valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov (EOV) v bieloruskom Minsku. Pôvodne mali byť hostiteľom najväčšieho kontinentálneho multišportového podujatia pre mládež vo veku od 14 do 18 rokov Košice, ale metropola východu sa v marci 2019 pre finančné problémy organizácie vzdala. Šancu podieľať sa na EYOF 2021 dostala Banská Bystrica, ktorú EOV schválili 18. mája 2019 za usporiadateľa. Napokon prišlo aj k zmene termínu. Ročný posun na rok 2022 spôsobila kolízia s olympijskými hrami v japonskom Tokiu, ktoré pre pandémiu COVID-19 preložili na rok 2021.

Prestížne mládežnícke podujatie sa na Slovensko vracia po viac ako dvoch desaťročiach. V roku 1999 organizoval zimnú verziu rovnakého podujatia ešte pod názvom Európske olympijské dni mládeže Poprad a jeho okolie. Letná verzia je teda premiérová. SR sa stane 15. krajinou, v ktorej sa zídu športovci na európskej mládežníckej olympiáde.