Primátor mesta Ján Nosko vo štvrtok privítal na pôde Banskej Bystrice prezidentku Chorvátskej republiky Kolindu Grabar – Kitarović. Bývalá ministerka zahraničných vecí a niekdajšia veľvyslankyňa v USA, navštívila mesto pod Urpínom po prvý raz.

IMG_3389„Teší ma, že nás dnes svojou návštevou poctila hlava štátu, ku ktorému má Slovensko pozitívny vzťah. Témou nášho rozhovoru boli aj vzťahy medzi Banskou Bystricou a našim partnerským mestom Zadar. Spolupráca je veľmi dobrá najmä v oblasti cestovného ruchu a som presvedčený, že do budúcnosti má potenciál ďalej sa rozvíjať,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Ani prezidentka nešetrila pozitívnymi slovami. Priznala, že Slovensko mala možnosť spoznať už v minulosti, ešte predtým, ako sa postavila na čelo Chorvátska.

„Počas môjho predchádzajúceho pôsobenia v NATO som mala mladú spolupracovníčku zo Slovenska. Vďaka tomu, že som počúvala ako rozpráva po slovensky, som z vášho krásneho jazyka veľa pochytila. Banská Bystrica mi pripomína niektoré chorvátske mestá a naozaj sa mi veľmi páči. Svedčí to aj o našej spoločnej histórii. Môžem povedať, že vzťahy medzi Slovenskom a Chorvátskom boli vždy veľmi dobré, a to aj v našich ťažkých vojnových časoch, i v prístupovom procese Chorvátskej republiky do EÚ a NATO. Budem rada, keď sa naše dobré vzťahy budú aj naďalej prehlbovať,“ priznala Kolinda Grabar – Kitarović.

Do svojej krajiny si odnáša vzácny dar. Primátor mesta jej venoval obraz zachytávajúci jeden z historických erbov na starodávnych meštianskych domoch, utkaný zo špaňodolinskej čipky. Ten bol vyhotovený pri príležitosti 760. výročia udelenia mestských práv. Po zápise do Pamätnej knihy mesta a slávnostnom obede s vedením samosprávy, jej kroky ďalej viedli do Matejovho domu a na Fakultu politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, kde si prevzala čestný titul „Doctor honoris causa.