Koncom novembra sa vo Zvolene uskutoční konferencia „Prepájame školstvo s biznisom”, na ktorej žiaci, ich učitelia a ľudia z biznisového prostredia, budú spoločne hľadať nové cesty, ako zlepšiť kvalitu vzdelávania a pripraviť mládež na úspešnú budúcnosť.

Účastníci sa inšpirujú od úspešných ľudí, získajú praktické vedomosti o dôležitosti rozvoja mäkkých zručností a o tom, aké zručnosti potrebujú mladí ľudia, aby uspeli v dynamickom pracovnom trhu.

Hlavným rečníkom je pravnuk vizionára Tomáša Baťu

Hlavným rečníkom je Thomas Archer Bata, ktorý je pravnuk vizionára Tomáša Baťu a vnuk Tomáša Baťa mladšieho. Práve ten na Slovensko priniesol aj vzdelávacie programy Junior (pôvodne Baťa) Achievement v roku 1992. Thomas prinesie publiku svoj pohľad na vzdelávanie a podnikavosť cez spojenie histórie s budúcnosťou.

Pred publikom vystúpi aj prvá Slovenka na Mount Evereste

„Dosiahla som vrchol sveta“ znie názov prednášky Lucie Janičovej – prvej Slovenky, ktorá vyšla na najvyšší vrch sveta Mount Everest. Lucia chce účastníkom odkázať, že odhodlanie a vytrvalosť dokážu premiestniť hory. Jej príbeh je dôkazom toho, že aj mladí ľudia môžu dosiahnuť veľké veci.

Celodenný program konferencie so zvučným menami

V panelovej diskusii zaznejú príbehy úspešných Slovákov, ako sú Lucia Štellerová zo Stell + ERP, Silvester Pullman z Innovatrics a Dalibor Rákoczy (Pán Tymián), ktorí sa rozhodli vrátiť na Slovensko. Neskôr sa na jednej scéne stretnú tri úspešné ženy, ktoré menia tvár slovenského biznisu: Alžbeta Krištofíková z Lyra Chocolate, Alena Vanková zo Slovenských elektrární a Katarína Rusková z ENBRA Slovakia. O budúcnosti vzdelávania v ére umelej inteligencie budú diskutovať Petra Kotuliaková z Aj Ty v IT, Ján Lang zo Slovenskej technickej univerzity, Peter Šebo z iniciatívy Digitálni rodičia a Michal Mešťan z Univerzity Mateja Bela. Dajana Rodriguez a Marta Pálešová sa v samostatných vstupoch budú venovať osobnej značke a jej využitiu v podnikaní či na profesionálnej sieti LinkedIn. Značke, konkrétne čo je to značka zamestnávateľa, sa budú venovať aj Miloš Svitek z HEROES a Jaroslav Kubala z PREMIUM ​​​​​STAR HOTELS.

Kto si môže odniesť z konferencie najviac?

Konferencia je určená pre všetkých, ktorí považujú hľadanie vzájomných prepojení školstva so svetom práce za kľúčovú súčasť vzdelávacieho systému. Na podujatie sa môžu prihlásiť učitelia, žiaci základných a stredných škôl, ako aj odborná verejnosť –  firmy, organizácie štátnej a verejnej správy, jednotlivci, ktorí si uvedomujú akútnu potrebu podpory vzdelávania smerom k trendom 21. storočia. Na konferencii budú mať ľudia z biznisu možnosť  nadviazať úspešnú spoluprácu so školami a podporovať tak mladé talenty. Žiaci si okrem inšpirácie príbehmi z biznisu a prednášok, môžu nájsť nových konzultantov pre ich študentské firmy či diskutovať o ich nápadoch na podnikanie.

Sprievodný program tiež nezaostáva

Počas a po hlavnom programe bude vytvorený priestor na networking či neformálne rozhovory. V rámci prestávok pripraví spoločnosť Lipa Consulting návštevníkom možnosť zmerať si svoje talenty pre úspešnú kariéru. V stánku JA Slovensko bude popri prezentácii všetkých vzdelávacích aktivít a projektov (napr. Digitálne kompetencie pre učiteľov) aj príležitosť pre absolventov vzdelávacích programov k zapojeniu sa do vznikajúcej ALUMNI komunity. Moderátorkou konferencie bude Lenka Buchláková.

Prihlášku na konferenciu Prepájame školstvo s biznisom, ktorá sa bude konať v utorok, 26. novembra 2024, v hoteli Tenis Zvolen, nájdete na webstránke neziskovej vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko. Účastníci majú okrem štandardnej vstupenky možnosť zakúpiť si aj vstupenku na slávnostnú večeru, kde budú oceňovaní učitelia a učiteľky, ktorí sú aktívne zapojení vo vzdelávacích programoch Junior Achievement Slovensko.

Kto stojí za organizáciou konferencie?

Junior Achievement (JA) Slovensko je nezisková vzdelávacia organizácia, ktorá už viac ako 30 rokov pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a zručnosti potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu, vrátane digitálnych zručností. JA Slovensko je súčasťou celosvetovej siete 115 krajín JA Worldwide a súčasťou siete 41 európskych krajín JA Europe. Globálna organizácia JA Worldwide je už po tretíkrát nominovaná na Nobelovu cenu za mier za rozvoj mladých ľudí na celom svete. Zároveň, štvrtý rok po sebe v prvej desiatke najvýznamnejších mimovládnych organizácií vo svete. Podujatie sa koná v rámci projektu Re-power Your Future v spolupráci s UniCredit nadáciou a záštitu nad konferenciou prebral župan Banskobystrického samosprávneho kraja.