Nielen vrece s balíčkami dobrôt ale aj vrece s Mikulášmi sa tento rok roztrhne v Banskej Bystrici a blízkom či vzdialenejšom okolí.

Mikulášske akcie v našom regióne sa začínajú už v piatok 2. decembra v Radvani a končia až v nedeľu 11. decembra v Brusne. Niekde príde Mikuláš na saniach, inde na koči, pricestuje vlakom, autom a možno aj na motorke, no a na Letisko Sliač priletí. Vyberte si, kde sa chcete s Mikulášom stretnúť! Možností je neúrekom.

Mikuláš v Radvani

Piatok 2. december o 17.30 hod. – ZŠ Radvanská

3_kremnickaV Radvani poteší Mikuláš deti sladkými odmenami, ale aj vystúpením Tanečnej školy Janette Fáberovej, mini diskotékou Sonyta Music a v závere aj mikulášskou diskotékou. Podujatie sa koná v Základnej škole Radvanská (vchádza sa od potoka).

Na koči a s darčekom pre každé dieťa

Sobota 3. december – Iliaš, Pršany, Podháj, Kremnička, Rakytovce

Mikuláš na koči ťahanom koňmi navštívi aj deti v Iliaši, na Pršianskej terase, v Podháji, Kremničke a Rakytovciach. Jeho cesta s darčekmi pre deti sa začína o 14. hod. v Iliaši, pokračuje na Pršianskej terase (o 15. hod. na parkovisku na Medenej ulici), pri vianočnom stromčeku na Podháji sa Mikuláš zastaví o 16. hod., v Kremničke o 17. hod. a v Rakytovciach o 18. hod.

V Badíne aj domáca zabíjačka

Sobota 3. december od 9. hod. – Badín

Badínčania si príchod Mikuláša do svojej obce „ochutia“ aj domácou zabíjačkou. Všetko sa začne ráno o 9. hod. ukážkou domácej zabíjačky a ochutnávkou zabíjačkových špecialít. Ešte predtým, ako do Badína zavíta Mikuláš, ktorý iste ochutná tiež, vystúpia na obecnom dvore Folklórny súbor Javory a Liesky (13. hod.) a Detský folklórny súbor Hučava z Hrochote (14. hod.). Príchod Mikuláša je naplánovaný na 15. hod. Badínske deti ho privítajú pesničkami a básničkami. Mikulášovi a všetkým prítomným zaspieva aj Dagmar Rostandt. Koncert sa začína o 15.45 hod.

Priletia aj trpaslíci a Snehulienka

3_sliacSobota 3. december o 14. hod. – Letisko Sliač

Všetci, veľkí aj malí, ktorí v sobotu 3. decembra popoludní budú na Letisku Sliač, na vlastné oči uvidia, ako sa trpaslíci so Snehulienkou naučili lietať a zažijú prílet Mikuláša na letisko. Palubný lístok si rezervujte vopred na: noro@rautandrent.sk.

Na Španiu Dolinu už Vianoce prichádzajú

Sobota 3. december od 10. hod. – Špania Dolina

Na Španiu Dolinu treba prísť už dopoludnia a v Baníckej krčme si užiť atmosféru prichádzajúcich Vianoc. Od 10. do 15. hod. sa tam budú piecť vianočné oblátky, vyrábať špaňodolinské vianočné betlehemy, vianočné ozdoby aj darčeky. Mikulášsky podvečer sa začne o 16.30 hod. rozsvietením vianočného stromčeka. A keď Mikuláš rozdá darčeky, bude aj detská diskotéka.

Mikulášska kapustnica aj hasičská haruľa

Sobota 3. december od 13.15 hod. – Hronec  

Veľká mikulášska nádielka sa chystá aj v horehronskej obci Hronec. V batohu mikulášskych prekvapení bude aj mikulášska kapustnica či punč ale aj hasičská haruľa. Deti okrem darčekov iste poteší aj jazda vláčikom. Zaspieva Samo Tomeček, skupina Los Babracos a predstavia sa aj škôlkári. To všetko na námestí.

Kŕmenie losov vo zveroparku

Sobota 3. december od 14.30 hod. – Zveropark Revištské Podzámčie

Mikuláš zavíta aj do Zveroparku v Revištskom Podzámčí. Na tomto mieste, kde je príroda krásna ako z rozprávky, môžete spolu s deťmi nakŕmiť losy, pochutnať si na tradičných vianočných dobrotách a kúpiť si ručne vyrábané ozdoby a hračky. Brány Zveroparku sa otvoria o 14.30 hod., komentované kŕmenie losov sa začne o 16. hod. a Mikuláš príde o 17. hod. Vyvrcholením krásneho dňa vo Zveroparku bude rozsvietenie vianočného stromčeka (18. hod.).

3_zveropark-zarnovica

Vo vláčiku Mikuláš a sladké prekvapenie

Sobota 3. december – Čiernohronská železnica Čierny Balog

Na Mikulášske jazdy parným vláčikom pozýva Čiernohronská železnica všetkých malých aj veľkých. Vláčik bude premávať tromi trasami. Vo vozňoch sa bude kúriť a Mikuláš bude rozdávať deťom sladkosti.

Statočný cínový vojačik na Rázcestí

Nedeľa 4. december o 16. hod. – BDNR Banská Bystrica

Predvianočnú atmosféru do banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí vnesie rozprávka Statočný cínový vojačik z pera  holandského rozprávkara Hanas Christiana Andersena. To, ako sa skončí príbeh svetoznámeho jednonohého vojačika a jeho vysnívanej jedno dvojnohej baleríny, záleží na divákoch. A, samozrejme, všetky deti (alebo len tie čo boli celý rok dobré?) sa môžu tešiť na Mikuláša, čerta a anjelov, ktorí zavítajú do divadla.

Mikuláš aj v nákupných centrách

Nedeľa 4. december – Europa SC, Kaufland, Kika

Prvá novembrová nedeľa bude „bronzová“ a v banskobystrických nákupných centrách Europa SC, Kaufland a Kika aj „mikulášska“. V Europe bude príchod Mikuláša vyvrcholením trojdňových osláv 10. narodenín tohto centra, ktoré sa konajú od 2. do 4. decembra. Program osláv je bohatý a v jeho závere, v nedeľu 4. decembra o 16. hod., Mikuláš a jeho pomocníci rozsvietia vianočný stromček, široko ďaleko najkrajší. V Kauflande sa o dobrú náladu postará Mikuláš s pomocníkom čertíkom a s kopou čokolády (8. – 20. hod.). V Kike si v kreatívnej vianočnej dielni prídu na svoje aj deti, ktoré rady tvoria. Mikuláš, čert a anjel s mikulášskou nádielkou tam, samozrejme, budú tiež.

V parku v Ľubietovej

Nedeľa 4. december o 15.30 hod. – Ľubietová

Aj v obecnom parku v Ľubietovej v nedeľu 4. decembra rozsvieti Mikuláš vianočný stromček. Stretnutie s Mikulášom si určite vychutnajú najmä tí najmenší.

Rozprávka pre Mikuláša a balíčky pre deti

Nedeľa 4. december o 14. a 16.30 hod. – Zvolen

Vo zvolenskom Dome kultúry ŽSR deti uvidia Rozprávku pre Mikuláša v podaní Divadla Zelienka. A Mikuláš má pre všetky deti pripravené sladké balíčky.

Balónové kreácie na zámku

4_viglasNedeľa 4. december od 14. hod. – Zámok Vígľaš

Mikuláš, čert a anjel, mikulášska mini disco party, balónové kreácie ale aj prehliadky zámku. To všetko a ešte aj všeličo iné zažijete na Vígľašskom zámku. Že tam stretnete aj Mikuláša, ktorý bude rozdávať darčeky, to vari ani netreba hovoriť.

Za Mikulášom na Oravu

Nedeľa 4. december – Oravský hrad a Oravská lesná železnica

Ak máte chuť urobiť si pekný mikulášsky výlet, vyberte sa na Oravu. Prehliadky Oravského hradu v nedeľu 4. decembra sú obohatené o divadelnú rozprávku Lucifukova úloha. Deti sa v nej prenesú do pekla, kde sa zoznámia s čertíkom Lucifukom, ktorý robí všetko naopak, umýva sa, upratuje, dokonca rád číta a na pekelné povinnosti úplne zabúda… Pozvanie na hrad prijal aj Mikuláš! Nebudú chýbať vianočné trhy plné vianočných darčekov a voňavých dobrôt, maľovanie na tvár či zdobenie medovníkov. Vstupy na hrad sú o 13., 14., 15. a 16. hod., vstupné deti 1 €, dospelí 2 €.

A keď už budete na Orave, vydajte sa za Mikulášom a jeho družinou Oravskou lesnou železnicou. V cene cestovného lístka je aj sladká odmena a teplý čaj. Odchody vlakov z Oravskej Lesnej sú o 12.30, 14.00 a 15.30 hod.

Čertovsky ohnivá šou na námestí

6_namestie-bbUtorok 6. december od 17. hod. – Banská Bystrica

Na banskobystrickom Námestí SNP sa vianočný stromček rozsvieti v utorok 6. decembra. Mikuláš príde tradične na koči, čert predvedie čertovsky ohnivú šou, Mirka Partlová zaspieva svojím anjelským hlasom a zatancujú deti z Tanečnej školy Janette Fáberovej. Vinšovačky a sladké odmeny sú už samozrejmosťou.

Detská diskotéka s Mirom Jarošom

Utorok 6. december o 15. hod. – Ministry of Fun Banská Bystrica

Aký by to bol Mikuláš bez detskej diskotéky v Ministry! Miro Jaroš na nej zaspieva pesničky pre (ne)poslušné deti, prídu aj Elsa a Olaf, DJ Majco, parádnice si užijú v detskom kaderníctve, punč (nealko!) a sladkosti budú tiež.

Mikuláš a Králiky z klobúka

Streda 7. december o 17. hod. – Kynceľová

V zasadačke Obecného úradu v Kynceľovej sa v stredu 7. decembra budú diať zaujímavé veci. Na mikulášskom predstavení Králikov z klobúka sa nečakane objaví aj naozajstný a štedrý Mikuláš.

Príď, Mikuláš, príď aj k nám

9_foncordaPiatok 9. december o 16. hod. – Banská Bystrica, Kyjevské nám.

A veru Mikuláš príde potešiť deti aj na Fončordu. V piatok 9. decembra ožije Kyjevské námestie detským smiechom a Mikuláš sa poteší, že nie je sám.

Bude aj tombola a lampiónový sprievod

Sobota 10. december od 14. hod. – Čierny Balog

Na Čiernom Balogu sa vďaka OZ Vydra bude mikulášovať naozaj vo veľkom. Handeľský mikulášsky vláčik vás za symbolické cestovné privezie až ku kultúrnemu domu, kde deti a rodičov čaká veselá zábava s dobrotami, diskotékou, tvorivými aktivitami a súťažami a mikulášskym punčom. A bude aj tombola a lampiónový sprievod! Mikuláš rozdá balíčky a rozsvieti vianočný stromček – môžete priniesť vlastnoručne vyrobené ozdoby.

Mikuláš na Masarykovom dvore

Sobota 10. december od 13.30 hod. – Masarykov dvor Pstruša

S punčom, vareným vínkom, perníčkami, cigánskou pečienkou a pečenými gaštanmi vás privíta Mikuláš na Masarykovom dvore (Vígľaš – Pstruša). Zvolenské Divadlo Zelienka zahrá Rozprávku pre Mikuláša (13.30 hod.). Ten príde, ako inak, na koči, a s ním aj anjel a čert a vrece s prekvapením pre deti (14.30 hod.). A všetci potom spoločne rozsvietia vianočný stromček (16. hod.).

Vianoce na hrade, Kračún na Honte

Sobota 10. december od 15. hod. – Hrad Modrý Kameň

Oplatí sa vám zájsť počas Striebornej nedele za Mikulášom na Hrad Modrý Kameň. Na hrade budú už Vianoce! Zvyky vianočného obdobia od Ondreja do Troch kráľov predstavia folklórne kolektívy z hontianskeho regiónu, Divadlo Štefana Kvietka uvedie hru Matka, zaspieva chrámový spevácky zbor Campanella. Uvidíte živý Betlehem, stretnete Mikuláša, ľadovú kráľovnú, čerta a anjela ale aj ohňostroj, a tiež sa pokocháte a iste aj nakúpite na Hradných vianočných trhoch.

Mikulášska zábava v kúpeľoch

Nedeľa 11. december o 15.30 hod. – Kúpele Brusno

Putovanie za Mikulášom ukončíme tento rok v Kúpeľoch Brusno. Mikulášska diskotéka pre deti sa bude konať v nočnom bare Liečebného domu Poľana. Balíčky, občerstvenie a veselá atmosféra sú isté.