Aj v treťom augustovom týždni si môžeme vychutnať filmy pod holým nebom v rámci Letného kina na amfiteátri v Banskej Bystrici. Premietať sa bude od pondelka do štvrtka. Na programe je aj festivalová prehliadka horského filmu a dobrodružstva či repríza novej slovenskej komédie Vitaj doma, brate!, z ktorej sobotnej predpremiéry za účasti hercov a tvorcov vám prinášame aj fotogalériu.

V pondelok si budeme môcť na Amfiteátri Paľa Bielika pozrieť príbeh štvornásobného olympijského víťaza Emila Zátopka. V utorok príde na rad druhá časť festivalovej prehliadky horského filmu a dobrodružstva s názvom Hory a mesto, ktorá ponúkne tri krátke a jeden hlavný film. V stredu si prídu na svoje priaznivci hororov, keďže Letné kino bude premietať prequel Siroty. Ak ste nestihli sobotnú predpremiéru, tak vo štvrtok si môžete pod holým nebom pozrieť reprízu novej slovenskej komédie Vitaj doma, brate!. Prehľad premietaní Letného kina na amfiteátri v tomto týždni nájdete v článku nižšie.

ZÁTOPEK

v pondelok 15. augusta o 21.00 h

Česko, 2021, 130 min, David Ondříček

Výpravný film režiséra Davida Ondříčka, ktorý je venovaný nielen športovému, ale aj životnému príbehu jedného z najväčších atlétov všetkých čias, štvornásobného olympijského víťaza Emila Zátopka.

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále.

Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Veková vhodnosť: 12

Hory a mesto Banská Bystrica na Amfiku vol.2

v utorok 16. augusta o 21.00 h

Festivalová prehliadka horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto prichádza do Banskej Bystrice. Nechajte sa vtiahnuť do sveta horských bicyklov, behu, extrémneho lyžovania, skialpinizmu, skalného a vysokohorského lezenia. Inšpiratívne filmy prenesú krásu prírody hôr a adrenalín do mesta a spolu so zaujímavými hosťami vás privítajú v Banskej Bystrici.

Program:

TRI(C)KY (Maneuvers, USA, 4 min, 2019, r. Sämi Ortlieb)

Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.

SONDER (Sonder, Kanada, 35 min, 2021, r. Jay Macmillan)

Počas zemetrasenia v Nepále, ktoré v roku 2015 úplne zdevastovalo dedinu v odľahlom údolí Langtang, zahynuli aj Kanaďania Kathy a Bruce Macmillanovci. O tri roky neskôr sa ich syn Jay vydáva na cestu po ich stopách, aby sa vyrovnal so stratou a traumou.

NA NÁVŠTEVE U MATTA HUNTERA (This is Home – Matt Hunter, Kanada, 10 min, 2021, r. Colin Jones)

Freeridová legenda Matt Hunter sa neustále vyvíja, no jeho pohľad na MTB sa nemení. V domovskej Britskej Kolumbii nemusel nikdy chodiť ďaleko od domu, aby si prevetral hlavu, no odkedy má deti a rodinu, tieto vzácne chvíle nabrali hneď iný rozmer.

MRAZIVÉ PEKLO (Balandrau, Frozen Hell Over, Španielsko, 79 min, 2021, r. Guille Cascante)

Keď sme my chystali silvestrovské oslavy na sklonku roku 2000, niekoľko turistov sa vybralo na horu Balandrau v katalánskych Pyrenejach. O tom, čo sa na Balandrau stalo, vám z prvej ruky porozprávajú tí, čo prežili.

Cena vstupenky: 5€
Podujatie nájdete aj na Facebooku.

SIROTA: PRVÁ VRAŽDA

v stredu 17. augusta o 20.30 h

USA, 2022, 99 min, William Brent Bell

Prequel k oceňovanému hororu Sirota (v origináli Orphan) z roku 2009. V ňom sa krvavým a šokujúcim spôsobom ukázalo, že malé, nevinné dievčatko Esther je v skutočnosti šialená a zlá dospelá žena v tele dieťaťa. Snímka Sirota: Prvá vražda zachytáva udalosti, ktoré príbehu z prvého filmu predchádzali. Esther si nájde svoju úplne prvú rodinu a ako psychopatická vrahyňa prvýkrát zažije, aké to je niekoho zabiť. V hlavnej úlohe sa vracia predstaviteľka Esther z predchádzajúceho filmu, Isabelle Fuhrman, ktorá nájde dokonalú protivníčku v Julii Stilesovej.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.
Veková vhodnosť: 15

VITAJ DOMA, BRATE!

vo štvrtok 18. augusta o 20.30 h

Slovensko, 2022, 104 min, Peter Serge Butko

Marína prichádza k rodičom do Báčskeho Petrovca, aby im predstavila svojho snúbenca, slávneho spisovateľa Zoliho.

Zarytý abstinent a vegetarián to najskôr nemá v dedine preslávenej klobásou a pálenkou vôbec ľahké. No len dovtedy, kým všetci uveria, že o nich Zoli napíše knihu a konečne sa preslávia po celom svete, …takmer všetci! Maríninho otca Karola by malo tešiť dcérino šťastie, avšak príchodom Zoltána sa prebudí ťažoba tajomstva, ktoré malo zostať navždy skryté. Slnko rozpaľuje horúcu srbskú planinu a slovenská rozbuška s balkánskym temperamentom o chvíľu vzbĺkne.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Veková vhodnosť: bez obmedzenia


Organizátorom predstavení je O. Z. za! amfiteáter. Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.