Aj v predposlednom júlovom týždni nás bude na banskobystrický amfiteáter lákať bohatý program. Okrem premietaní Letného kina sa môžeme tešiť aj na festival Hory a mesto či galavečer folklóru so SĽUK-om.

Tohtotýždňový program Letného kina na amfiteátri odštartuje v pondelok nový horor Čierny telefón. V utorok príde na rad britská komédia pre dospelých s názvom Veľa šťastia, pán Veľký. Streda bude patriť festivalovej prehliadke horských filmov Hory a mesto. V piatok sa môžeme na Amfiteátri Paľa Bielika tešiť na galavečer folklóru v podaní Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. V sobotu sa na plátne banskobystrického amfiteátra predstavia animovaní Smradi. Na záver týždňa bude tradične na programe Letné kino s Cameronom, v rámci ktorého si tentokrát môžeme pozrieť Zvláštne dni. Prehľad premietaní Letného kina na amfiteátri v tomto týždni nájdete v článku nižšie.

ČIERNY TELEFÓN

v pondelok 18. júla o 21.30 h

USA, 2022, 102 min, Scott Derrickson

Finney Shaw je trinásťročný chlapec, ktorému zmení život sadistický vrah. Ten ho unesie a uväzní vo zvukotesnej pivnici, kde nemá zmysel volať o pomoc. V miestnosti z ktorej zdanlivo niet úniku, sa nachádza telefón, aký by ste už len ťažko našli. Finneyho spoločníkmi sa na druhej strane linky stanú predchádzajúce únoscove obete. Tie majú jeden spoločný cieľ – postarať sa o to, aby Finneyho príbeh neskončil tak tragicky ako ten ich.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Veková vhodnosť: 15
Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

VEĽA ŠŤASTIA, PÁN VEĽKÝ

v utorok 19. júla o 21.30 h

Veľká Británia, 2022, 97 min, Sophie Hyde

Nancy (Emma Thompson) za celý svoj život spala iba s vlastným mužom, ktorý navyše v posteli nestál za nič. Keď zostane sama, uvedomí si, že vlastne vôbec netuší, čo je to dobrý sex. Namiesto čítania ženských časopisov a študovania odbornej literatúry sa rozhodne pre podstatne rýchlejšiu a jednoduchšiu formu vzdelávania v tomto obore a objedná si služby skúseného profesionála. Lenže presvedčiť samu seba je tá najťažšia vec na svete, a preto prvé stretnutie s pánom Veľkým v hotelovej izbe dopadne trochu inak, ako Nancy očakávala. Napriek tomu je jasné, že chce tohto neskutočne príťažlivého mladého muža vidieť znovu, pretože si pri ňom začína veriť a prestáva pochybovať o svojich túžbach a pocitoch.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Veková vhodnosť: 18
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.

Hory a mesto Banská Bystrica na Amfiku vol.1

v stredu 20. júla o 21.30 h

Festivalová prehliadka horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto prichádza do Banskej Bystrice. Nechajte sa vtiahnuť do sveta horských bicyklov, behu, extrémneho lyžovania, skialpinizmu, skalného a vysokohorského lezenia. Inšpiratívne filmy prenesú krásu prírody hôr a adrenalín do mesta a spolu so zaujímavými hosťami vás privítajú v Banskej Bystrici.

Program:

AKO VZNIKÁ CYKLOTRAIL (Blueprint, Kanada, 9 min, 2021, r. Scott Bell, Mark Matthews)
Zažite, ako vám priamo pred očami vzniká nový cyklotrail, a zistite, odkiaľ berú motiváciu jeho kanadskí stavitelia.

NIE SI V TOM SAMA (Not Alone, Kanada, 43 min, 2021, r. Heather Mosher)
Príbeh o temnote, do ktorej upadla nielen profesionálna športovkyňa a vodkyňa Sarah Hueniken, ale aj mnoho iných horských vodcov po tom, ako zažili tragickú nehodu.

FARMÁR (The Farmer, USA, 4 min, 2021, r. Michael James Brown)
Už ste videli farmára, ktorý má najviac práce v zime? Miestna legenda David Van Dame každoročne žne bohatú úrodu čerstvého prašanu a popritom upozorňuje na úspornosť a udržateľnosť jeho najobľúbenejšieho športu.

NASLEDUJ MOTÝLE (Fly Monarca, Kanada, 76 min, 2021, r. Lyndsay Nicole, Benjamin Jordan)
Inšpirovaný sťahovavými monarchami, ktoré po prezimovaní migrujú naspäť z Mexika až do Kanady, sa Benjamin Jordan pokúsi preletieť naprieč USA len za pomoci slnka, vetra, silnej vôle a pizze a pokoriť tak svetový rekord.

Cena vstupenky: 5€
Podujatie nájdete aj na Facebooku.

Galavečer folklóru

Piatok 22. júl bude na Amfiteátri Paľa Bielika patriť hudobno-tanečnému programu v podaní Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK). Predaj vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

SMRADI

v sobotu 23. júla o 21.30 h

USA, 2022, 100 min, Pierre Perifel

Máloktorí hrdinovia majú takú zlú povesť ako Vlk, Had, Tarantula, Piraňa a Žralok. Títo vyvrheli sa tak dlho hľadali, až sa našli a dali dokopy. Spáchať dokonalý zločin je pre nich rovnako prirodzené , ako si v nedeľu popoludní vyraziť na zmrzlinu. Mozgom tejto partičky je Vlk, Had má na starosti otváranie trezorov, Tarantula je skúsená hackerka, Žralok sa vie skvele maskovať a Piraňa je bitkárka, ktorá svojich kamošov ochráni päsťami v každej situácii.

Počas rokov strávených lúpežami rôzneho druhu získali dojem, že sú nedotknuteľní a nepolapiteľní. Lenže aj pre nich bude nakoniec platiť, že tak dlho sa do sejfu chodí pre diamanty, až sa zámok zacvakne. Konkrétne máme na mysli zámok na policajnej cele. Aj v tejto nepríjemnej situácii má však pätica podfukárov  šťastia v nešťastí. Do života im vstúpi profesor Marmeláda (morča a predovšetkým dobrák  telom a dušou), ktorý má ambiciózny plán – prevychovať ich na poctivých občanov.

Všetci členovia gangu súhlasia, pretože je to vstupenka na slobodu. Ich plán počíta s tým, že na oko budú sekať latinu a poslúchať, ale pri prvej príležitosti sa vyparia. Lenže už prvých pár dobrých skutkov vedie k nečakanému zisteniu, že byť dobrý je vlastne fajn. Čo si s tým počať? A ako sa majú zachovať, keď uvoľnený trón pre najväčšieho záporáka zaberie niekto iný? Budú s ním zaobchádzať v rukavičkách, alebo si to s ním vybavia ručne?

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Veková vhodnosť: bez obmedzení
Uvádzané so slovenským dabingom.

ZVLÁŠTNE DNI – Letné kino s Cameronom

v nedeľu 24. júla o 21.30 h

USA, 1995, 145 min, James Cameron, Jay Cocks

Píše sa rok 1999. Bývalý policajt Lenny Nero trávi posledné dni starého milénia priekupníctvom s pamäťovými discami, na ktorých sú priamo z mozgovej kôry nahrané spomienky, zážitky a pocity. Jedného dňa sa k nemu dostáva takýto disk, na ktorom je nahraný zážitok vraha prostitútky. Lenny zavraždenú osobne poznal a preto sa podujme vraha vypátrať. Dostáva sa však stále hlbšie a hlbšie do špirály vydierania, vrážd a násilia. Podarí sa mu prežiť a prípad vyriešiť? Film vyniká unikátnou atmosférou sveta blízkej budúcnosti (v súčasnosti už v minulosti) a nejednorozmerným riešením etických problémov technického pokroku.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.


Organizátorom predstavení je O. Z. za! amfiteáter. Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.