Siedma sezóna Letného kina na amfiteátri je už v plnom prúde. O. z. za! amfiteáter pripravilo pre svojich návštevníkov aj na tento týždeň bohatý program. S výnimkou stredy sa bude na Amfiteátri Paľa Bielika premietať každý deň.

Pondelok bude klasicky hororový. Priaznivci tohto žánra sa môžu tešiť na druhú časť Tichého miesta. V rámci artového utorku sa predstavia dánski Rytieri spravodlivosti. Vo štvrtok bude na banskobystrický amfiteáter lákať deviaty diel Rýchlo a zbesilo. Víkend bude patriť šiestemu ročníku Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2021. Filmy Tenet, The Rolling Stones: Let’s spend the night together a Osem hrozných budú premietané zo 70mm filmového formátu. Prehľad premietaní Letného kina na amfiteátri v tomto týždni nájdete v článku nižšie.

Organizátor prosí návštevníkov o dodržiavanie platných opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19. Počet účastníkov jedného podujatia je momentálne obmedzený na 500.

TICHÉ MIESTO: ČASŤ II – Hororové pondelky

V pondelok 14. júna o 21.30 h

(USA, 2020, 98 min, John Krasinski)

Nevie sa, odkiaľ prišli, ale okamžite po invázií na našu planétu sa postavili na vrchol potravinového reťazca. Reagovali na ľubovoľný zvuk a jeho pôvodcu bleskurýchle zlikvidovali. Abbottovci prežili aj preto, že sa kvôli najstaršej dcére všetci naučili komunikovať posunkovou rečou. Lenže ani to im nakoniec nepomohlo, priamy stret s votrelcami neprežil otec rodiny Lee (John Krasinski) a matka Evelyn (Emily Blunt) zostala sama s tromi deťmi (z ktorých jedno je nemluvňa) úplne sama. Pragmatickej Evelyn je jasné, že zostať nažive dokáže len s pomocou ostatných, ktorí prežili. A práve tu sa začína dej druhej časti Tichého miesta.

Abbottovci opúšťajú svoju farmu, ktorá bola vďaka systému pomerne prísnych pravidiel relatívne bezpečným miestom. Vydávajú sa na extrémne nebezpečnú cestu, na konci ktorej snáď čaká niekto, kto im pomôže.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 15
Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

RYTIERI SPRAVODLIVOSTI – Artové utorky

V utorok 15. júna o 21.30 h

(Dánsko, 2020, 116 min, Anders Thomas Jensen)

Nasadený vojak Markus sa vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto s dvomi excentrickými kolegami Lennartom a Emmenthalerom. Aj Otto cestoval v zničenom vlaku. A je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Ako sa stopy hromadia, Markusovi začína byť jasné, že mohlo ísť o starostlivo naplánovaný atentát, ktorého náhodnou obeťou sa nakoniec stala jeho manželka. Nová komédia Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 15
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.

RÝCHLO A ZBESILO 9

Vo štvrtok 17. júna o 21.30 h

(USA, 2021, 143 min, Justin Lin)

Dominic Toretto má už zase problémy s rodinou, tentoraz ale úplne iné, než by ste asi čakali. Kyberteroristka Cipher sa navyše oklepala z direktu, ktorý jej rýchla a zbesilá partia uštedrila v ôsmom diele a je odhodlaná im to všetkým vrátiť aj s úrokmi.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

TENET (70 mm) – 6. [ppf] 2021

V piatok 18. júna o 21.30 h

(USA / Veľká Británia, 2020, 150 min, Christopher Nolan)

Špionážny sci-fi thriller Christophera Nolana je hlavnou filmovou udalosťou roku 2020. Hrdina filmu sa vydáva na komplikovanú misiu, v ktorej pre časopriestor neplatia pravidlá tak, ako ich poznáme.

V hlavných úlohách: John D. Washington, Robert Pattison, Kennet Branagh, Michael Caine a Elizabeth Debicki.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

V rámci šiesteho ročníka Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2021 a Dní mesta Banská Bystrica je film premietaný zo 70mm filmového formátu.

THE ROLLING STONES: LET’S SPEND THE NIGHT TOGETHER – 6. [ppf] 2021

V sobotu 19. júna o 21.30 h

(USA, 1982, 95 min, Hal Ashby)

Skupinu The Rolling Stones by sotva niekto nepoznal. Tá v roku 1981, keď populárnemu svetu prevládali veselé pastelové odtiene fialovej, ružovej a žltej, absolvovala turné po severnej Amerike, počas ktorého režisér Hal Ashley natočil koncertný film. Na prvých festivaloch sa objavil v roku 1982 a v bežnej distribúcii začiatkom roka 1983 pod názvom Let’s Spend The Night Together. Podľa frontmana Micka Jaggera tento záznam vypovedá o jednej z napopulárnejších ér kapely, ktorá v tom čase slávila „len“ 20. výročie vzniku a tak sa v playliste objavuje množstvo rock’n’rollových klasík z ich začiatkov. Vo svojom žánri je tento film jedinečný práve tým, že žiadny iný koncertný film nevznikol takouto nákladnou technikou natáčania a je teda jedinou ukážkou živého vystúpenia na 70mm filme v histórii kinematografie.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení bez tituliek.

V rámci šiesteho ročníka Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2021 a Dní mesta Banská Bystrica je film premietaný zo 70mm filmového formátu.

OSEM HROZNÝCH (70 mm) – 6. [ppf] 2021/ Nedele s Quentinom

V nedeľu 20. júna o 21.30 h

(USA, 2015, 187 min, Quentin Tarantino)

Niekoľko rokov po občianskej vojne sa zasneženým kopcami Wyomingu rúti dostavník. Vezie sa v ňom John Ruth (Kurt Russell), lovec ľudí, známy aj ako „Kat“, a Daisy Domergueová (Jennifer Jason Leigh). Jeho čaká odmena, vypísaná na jej hlavu, ju proces a slučka. Po ceste stretnú dvoch mužov – majora Marquisa Warrena (Samuel L. Jackson), bývalého vojaka, z ktorého sa tiež stal obávaný lovec ľudí a Chrisa Mannixa (Walton Goggins), južanského odpadlíka, ktorý o sebe tvrdí, že je novým šerifom v meste, kam majú všetci namierené. Keď im silná víchrica zabráni pokračovať v ceste, rozhodnú sa hľadať útočisko v drevenici u Minnie, ktorá je obľúbenou zastávkou dostavníkov. Vo dverách ich však nevíta majiteľka, ale niekoľko cudzincov, ktorí sa rozhodne netvária prívetivo. Nad horským priesmykom zúri snehová búrka a ôsmi pocestní začínajú tušiť, že do mesta sa nakoniec asi nedostanú…

Quentin Tarantino ako obdivovateľ westernových legiend a klasického filmu si s filmom Osem hrozných splnil hneď niekoľko túžob. Presadil si výrobu 70mm distribučných kópií, čím v roku 2015 rozbehol reťazovú reakciu výroby nových 70mm filmov, ktoré, aj napriek svojim vysokým nákladom, žnú úspechy na festivaloch a prehliadkach a americké kiná oprášili 70mm projektory. Tu sa však nezastavil a rozhodol sa použiť anamorfotickú optiku UltraPanavision, ktorou bolo počas najlepšej éry sedemdesiatok (50te až 60te roky) natočených dokopy „až“ 10 titulov.

To však znamená, že táto špeciálna optika je potrebná v každom kine aj pri premietaní. Ale to stále nie je všetko. Rozhodol sa, že 70mm kópia bude špeciálna a odlišná od ostatných verzií filmu, že bude v „Roadshow“ prevedení, teda tak, ako sa kedysi veľkofilmy zvykli uvádzať.. s úvodnou hudbou, prestávkou a záverečnou hudbou. Navyše niektoré scény dostali výrazne odlišný strih a zábery, ktoré sa neobjavili na žiadnom inom médiu. No podarilo sa mu splniť si ešte jednu dlhoročnú túžbu – originálnu hudbu k filmu mu zložil Ennio Morricone, aby bol dojem z klasickej westernovky dokonalý. Napriek tomu, klasickou westernovkou by sme toto dielo asi celkom nenazvali.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.
Organizátorom predstavenia je O. Z. za! amfiteáter.

V rámci šiesteho ročníka Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2021 a Dní mesta Banská Bystrica je film premietaný zo 70mm filmového formátu.

Organizátorom predstavení je O. Z. za! amfiteáter. Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.