Druhý augustový týždeň bude na premietania Letného kina na amfiteátri bohatý. Okrem utorka si budeme môcť pozrieť film pod holým nebom každý deň.

Program Letného kina na amfiteátri v tomto týždni odštartuje v pondelok legendárnou krimi komédiou Big Lebowski od bratov Coenovcov. V stredu sa môžeme naučiť niečo o živote zvierat vo veľkom meste vďaka českému dokumentu Planeta Praha. Priaznivci hororov si prídu na svoje vo štvrtok, kedy je na programe nová americká Beštia. V piatok si budeme môcť na plátne Amfiteátra Paľa Bielika pozrieť francúzsku animovanú rozprávku Princezná rebelka. Na sobotu je naplánovaná špeciálna predpremiéra slovenskej komédie Vitaj doma, brate! za účasti hercov a tvorcov. V nedeľu sa môžeme tešiť na tradičné Letné kino s Cameronom, ktoré tentokrát prinesie akčný dobrodružný film Alita: Bojový Anjel. Prehľad premietaní Letného kina na amfiteátri v tomto týždni nájdete v článku nižšie.

BIG LEBOWSKI

v pondelok 8. augusta o 21.00 h

USA / Veľká Británia, 1998, 117 min, Joel Coen & Ethan Coen

Jeff „Dude“ Lebowski je najlenivejším mužom okresu Los Angeles. Miluje bowling, koktaily Biely medveď, marihuanu a svoj koberec. Spokojne trávi dni povaľovaním, až kým mu dvaja gangstri tento koberec nezničia. Pomýlia si totiž Dudea s jeho milionárskym menovcom a vymáhajú od neho dlhy márnotratnej milionárovej manželky.

Keď sa rozhnevaný Dude vydá do domu veľkého Lebowskeho hľadať zadosťučinenie a náhradu za zničený koberec, začína sa príbeh vtipne varírujúci príbehy z detektívok a film noir. Dude sa má stať prostredníkom medzi milionárom a vydieračmi, ktorí uniesli jeho ženu. Všetko sa však skomplikuje keď sa povaľačský antihrdina rozhodne spolu so svojimi kamarátmi – katolíckym Poliakom sláviacim židovské sviatky Waltrom a prihlúplym Donnym – obom stranám vyfúknuť spod nosa milión dolárov. Zapletie sa do situácií, kedy ho pornoproducent sfetuje, feministická akčná umelkyňa využije ako darcu spermie a dokonca sa ocitne vo vani s fretkou…

Pseudochandlerovská kriminálna zápletka filmu je pôdorysom, na ktorom bratia Coenovci postavili košaté rozprávanie plné bizarných postáv a absurdných situácií okorenených typickým coenovským humorom. Big Lebowski je holdom ležérnemu spôsobu života a oslavou moderného Everymana Dudea. Zároveň je spleťou viacerých žánrov, ktoré s chuťou a fantáziou paroduje.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Uvádzané z 35mm filmovej kópie v pôvodnom znení s českými titulkami.
Veková vhodnosť: 12

PLANÉTA PRAHA

v stredu 10. augusta o 21.00 h

Česko, 2022, 83 min, Jan Hošek

Hovorí sa, že mesto je moderná džungľa. Málokto ale vie, že to platí doslova.
Koľko „obyvateľov“ majú v skutočnosti naše mestá? Tvorcovia oceňovaného filmu Planéta Česko sa tentokrát vydali na výpravu do betónovej džungle našej najbližšej metropoly – Prahy. S ľuďmi v nej žijú aj nečakaní zvierací susedia. Ich každodenné dobrodružstvo zachytili filmári vo výnimočnej blízkosti vďaka najmodernejším technológiám. Kde sa v Prahe vzali majestátni muflóni? Podarí sa sliepke zelenonohej prekabátiť nutriu? Do akej zimnej skrýše sa schová roztomilý plch? A čo roháč, nájde svoju partnerku v nočnom zmätku? Vydajte sa na vzrušujúcu výpravu pre celú rodinu za desiatkami zvieracích hrdinov, ktorí žijú vedľa nás.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Uvádzané so slovenským dabingom.
Veková vhodnosť: 7

BEŠTIA

vo štvrtok 11. augusta o 21.00 h

USA, 2022, 93 min, Baltasar Kormákur

Kto by nechcel stráviť dovolenku na Safari? Skvelý nápad, ktorý však môže byť zároveň váš posledný. Stačí, ak vám cestu skríži rozzúrený lev.

Doktor Nate Daniels (Idris Elba) zobral svoje dve dospievajúce dcéry na výlet do Južnej Afriky, kde sa zoznámil s ich matkou, ktorá nedávno zomrela. Dúfa, že výlet do divočiny im pomôže aspoň čiastočne zahojiť túto čerstvú ranu. Na výlet do buše si vyberú najlepšieho sprievodcu, rodinného priateľa a zoológa, ktorý pozná každú skalu v tejto oblasti. Spočiatku sa cesta javí ako sen každého milovníka divokej prírody. Nálada sa zmení, keď v domorodej dedine uvidia čerstvé následky besnenia dravca s hrivou. Po bolestivom stretnutí s pytliakmi si mohutný lev vzal do hlavy, že človek je jeho najväčší nepriateľ a Nate s jeho dcérami to čoskoro zistia na vlastnej koži. V snahe ochrániť svoje územie a udržať si pozíciu pána tvorstva urobí táto šelma všetko, aby votrelcov zo svojho sveta vyhnala. Civilizovaný lekár s dvoma dospievajúcimi dievčatami proti nemu nemá šancu.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.
Veková vhodnosť: 12

PRINCEZNÁ REBELKA

v piatok 12. augusta o 21.00 h

Francúzsko, 2021, 89 min, Julien Fournet

Malá sirota Mia žije spolu so svojimi tromi lasičkami na ulici. Živí sa tým, že chodí kradnúť jedlo na hrad zlovestného regenta Tristana, ktorý si uzurpuje trón. Jedného dňa sa jej podarí preľstiť stráže tak, že si oblečie princeznovské šaty. Tým sa začína jej bláznivá výprava za záchranou následníka trónu Rolanda, ktorý sa stal obeťou kúzla a premenil sa na… mačkokohúta. Na obidvoch čaká neuveriteľné dobrodružstvo, ktoré prevráti celé kráľovstvo naruby a naučí Miu, že šľachetnosť sa môže nachádzať v každom z nás.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Uvádzané so slovenským dabingom.
Veková vhodnosť: bez obmedzenia

VITAJ DOMA, BRATE! – Špeciálna predpremiéra za účasti hercov a tvorcov

v sobotu 13. augusta o 21.00 h

Slovensko, 2022, 104 min, Peter Serge Butko

Marína prichádza k rodičom do Báčskeho Petrovca, aby im predstavila svojho snúbenca, slávneho spisovateľa Zoliho. Zarytý abstinent a vegetarián to najskôr nemá v dedine preslávenej klobásou a pálenkou vôbec ľahké. No len dovtedy, kým všetci uveria, že o nich Zoli napíše knihu a konečne sa preslávia po celom svete, …takmer všetci! Maríninho otca Karola by malo tešiť dcérino šťastie, avšak príchodom Zoltána sa prebudí ťažoba tajomstva, ktoré malo zostať navždy skryté. Slnko rozpaľuje horúcu srbskú planinu a slovenská rozbuška s balkánskym temperamentom o chvíľu vzbĺkne.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Veková vhodnosť: bez obmedzenia

ALITA: BOJOVÝ ANJEL – Letné kino s Cameronom

v nedeľu 14. augusta o 21.00 h

USA / Kanada / Argentína, 2019, 122 min, Robert Rodriguez

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život.

Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu – nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie.

Vstupné cez predpredaj: 6 €
Vstupné na mieste: 7 €
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.
Veková vhodnosť: 12


Organizátorom predstavení je O. Z. za! amfiteáter. Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.