Čaro predvianočného času spočíva okrem iného aj v tom, že ľudia v sebe nachádzajú viac dobra a viac myslia na iných. Kiežby tak tomu bolo po celý rok.

Našťastie, je mnoho dobrých ľudí, ktorí prinášajú veľa radosti iným aj vo všedné dní. Vďaka takýmto ľuďom sa počas roka v nemocničnej škole banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou oči chorých detí veľakrát rozžiarili šťastím.

Predvianočný čas v škole pri nemocnici bol už tradične bohatý na rozdávanie úsmevov, darčekov a šťastných chvíľ. Začal sa zdobením živej jedličky a aktivitami s lesnými pedagógmi. Deti si s nimi vyrobili svietniky z prírodných materiálov.

Na Mikuláša bola najkrajším darom vianočná rozprávka O zvonárovi Končekovi, ktorú prišlo deťom zahrať Divadlo Harry Teater. A po rozprávke sa rozdávali mikulášske balíčky. V ďalších dňoch bolo príjemným oživením vystúpenie Detského folklórneho súboru Matičiarik, zvyky a koledy priniesli do nemocničnej školy deti z banskobystrickej Materskej školy 29.augusta ako aj Zvolenskí fujaristi. Tradičné podujatie Celé Slovensko číta deťom sa nieslo v duchu adventného čítania.

Počas decembra sa deti v nemocničnej škole viackrát tešili na  tvorivé dielničky so Zuzkou Badinskou. Zuna, ako ju všetci volajú, chodí k deťom už niekoľko rokov a s láskou a trpezlivosťou s nimi pripravuje darčeky pre ich blízkych alebo aj len pre potešenie malých pacientov. Tentoraz sa s ňou naučili robiť vianočné venčeky, vianočných škriatkov, anjelikov a originálne drevené ozdoby na stromček.

Od Mikuláša do Vianoc priniesli rôzne darčeky pre deti mnohí štedrí ľudia. Spomenieme aspoň niektorých – Anna Ficelová, Jana Majerčíková, Jana Petrušová, Rotary klub, vojaci s podplukovníkom Ľubomírom Pavlikovským, Monika Michalechová, Stanislav Jeleň, Michal Škantár, Lýdia Baranová, Vlado a Katka Konskí… a ďalší.

Všetkým, ktorí pomohli deťom zabudnúť chvíľu na choroby a s láskou im venovali svoj čas, patrí veľká vďaka!