Viac než tritisíc odberných miest na strednom Slovensku bez elektrickej energie evidovala v utorok po 16-tej hodine spoločnosť Stredoslovenská distribučná. V okrese Banská Bystrica sa výpadky spôsobené počasím týkajú hneď troch obcí.

Pre utorok platia výstrahy SHMÚ pre sneženie a dážď, ktoré skomplikovali najmä situáciu v doprave, ale najmä silný vietor. Nepriaznivé počasie sa podpísalo aj pod rozsiahle výpadky elektrickej energie. Energetici zároveň upozorňujú, že s ohľadom na predpoveď počasia môže dôjsť aj ku ďalším výpadkom.

„Momentálne je bez prúdu viac ako tritisíc domácností. Najhoršie sú na tom okresy Žilina, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. Celkovo je mimo prevádzky 50 trafostaníc. Vo viacerých prípadoch prebieha ešte len vyhľadávanie poruchových miest. Elektrikári zo Stredoslovenskej distribučnej sú v plnom nasadení a výpadky riešia priebežne. Vzhľadom na veľmi nepriaznivú predpoveď počasia na noc a na zajtra je vysoko pravdepodobné, že poruchy budú naďalej pribúdať.,“ uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

V okrese Banská Bystrica sa výpadky týkajú obcí Ľubietová, Strelníky a Špania Dolina.

Energetici prosia o trpezlivosť. „Obyvateľov by sme chceli poprosiť o trpezlivosť a tiež o to, aby nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ nie sú svedkami nebezpečnej situácie, napríklad iskriaceho vedenia spadnutého na zem, požiaru na vedení a podobne. Uisťujeme ich, že všetky poruchy postupne vyriešime,“ dodáva Gejdoš.

Dodávky elektrickej energie je možné v niektorých prípadoch obnoviť vďaka manipuláciám na jednotlivých vetvách vedení. Takéto opravy budú energetici vykonávať aj počas noci. V noci však nemôžu z bezpečnostného hľadiska pracovať na opravách vedení vysokého napätia. Opravy žiaľ komplikuje aj pretrvávajúce nepriaznivé počasie či neprístupný terén.

Aktualizácia 5.2.2019 o 7.00 h: Počas večera a noci sa situácia skomplikovala. Energetici ráno hlásili 250 trafostaníc mimo prevádzky, čo predstavuje niekoľko tisíc odberných miest. Nočné škody nateraz len počítajú. „Do terénu vysielame posilnené skupiny údržby, aby situáciu dostali pod kontrolu. Najhoršie sú na tom okresy Banská Bystrica, Brezno a Žiar nad Hronom,“ uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš.