K volebným urnám v Banskej Bystrici bude môcť v sobotu 5. marca prísť 65 272 voličov, ktorí tak budú môcť v parlamentných voľbách aj svojim dielom ovplyvniť vývoj na Slovensku v ďalších rokoch.

DSC_0454Oproti roku 2012, kedy sa konali posledné parlamentné voľby, je v Banskej Bystrici o približne šesťsto voličov menej. Pred štyrmi rokmi využilo možnosť hlasovania vo voľbách 59,98% oprávnených voličov.

Teraz sa volebné miestnosti otvoria v sobotu 5. marca  o 7.00 h a uzatvoria o 22.00 h. Len priamo pre jednotlivé banskobystrické okrsky je pripravených približne 1,5 milióna hlasovacích lístkov, na ktorých sú kandidáti 23 politických strán, hnutí a koalícií.

Zoznam všetkých kandidátov a ďalšie štatistické údaje sú už dostupné na stránke volbysr.sk, kde zároveň po zatvorení volebných miestností a sčítaní hlasov budú uverejňované aj priebežné a následne oficiálne výsledky volieb. Zoznam kandidátov z okresu Banská Bystrica nájdete v našom staršom prehľade.

V Banskej Bystrici sa bude voliť v 80 volebných miestnostiach v celkom 31 objektoch v meste, väčšinou v základných školách. Politické strany do jednotlivých okrskových komisií nominovali celkom 1 046 obyvateľov. Svoj okrsok podľa ulice nájdete v tabuľkovom prehľade. Obyvatelia bez domova, s trvalým pobytom určeným len ako Banská Bystrica, budú mať k dispozícii volebnú miestnosť v okrsku č. 8 v Základnej škole Trieda SNP 20. Takýchto ľudí je 1 411.

volby - foto REGIONAL MEDIA - Vlado LukacO vydanie hlasovacieho preukazu, s ktorým budete môcť v sobotu voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku, môžu občania s trvalým pobytom v meste požiadať už len osobne na Mestskom úrade v Banskej Bystrici do konca úradných hodín v piatok 4.3 do 14.00 h.

V predstihu žiadali o voľbu poštou Banskobystričania zo zahraničia, ktorých bolo napokon celkom 571. „Najviac žiadostí prišlo z Českej republiky, Veľkej Británie, Nemecka, Írska, ale aj z Mexika, Fínska, Estónska, Nového Zélandu, Indie a Islandu,“ približuje hovorkyňa primátora mesta Zdenka Sekerešová. Ich návratné obálky by mali na MsÚ dôjsť poštou najneskôr v piatok, inak nebudú započítané do výsledkov hlasovania.

V prípade ak majú pacienti v Rooseveltovej nemocnici, Starej nemocnici a Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb vystavené voličské preukazy, v čase od 10.00 do 12.00 h budú môcť voliť priamo tam. „Obyvatelia so zdravotným postihnutím alebo s vážnou prekážkou, ktorá im neumožní navštíviť volebné miestnosti, môžu v deň volieb požiadať svoju okrskovú komisiu o voľbu do prenosnej volebnej schránky,“ dodáva Sekerešová.