Najsilnejšie slovenské pravicové strany pôjdu vo voľbách do zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja spoločne. Dohodli sa na koaličnej spolupráci.

bbskKrajské štruktúry SaS, SDKÚ-DS a NOVA sa rozhodli ísť spoločne do volieb 49-členného župného zastupiteľstva. V kraji nasadia 38 kandidátov – NOVA pätnásť, SDKÚ-DS pätnásť a SaS osem. Koaličnú zmluvu o volebnej spolupráci podpísali krajskí lídri stredopravých strán:  Pavol Žitňan (NOVA), Tibor Maťaš (SDKÚ- DS) a Radovan Sloboda (SaS). Všetky strany vylúčili povolebnú spoluprácu so stranou SMER-SD.

Najsilnejšia politická strana už dávnejšie ohlásila koalíciu s KDH. Na spoločnej kandidátnej listine sa objaví 37 nominantov SMER-SD a 12 nominantov KDH.

Samostatne idú do volieb maďarské strany SMK a Most-Híd. Dohodli sa, že v okresoch so zastúpením maďarskej národnostnej menšiny (Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Lučenec, Revúca) nepostavia úplné kandidátne listiny a nebudú si vzájomne konkurovať.

Aj keď NOVA postupuje pri voľbách krajského zastupiteľsva spoločne s pravicovými stranami, v prípade kandidatúry Ľudovíta Kaníka na post predsedu vyššieho územného celku sa zdržala. Napriek tomu môže Kaník okrem SaS, SDKÚ-DS počítať aj s podporou Most-Híd.

Podobne môže nad rámec koaličnej spolupráce SMER-SD, KDH rátať s podporou SMK aj Vladimír Maňka.

Zámer kandidovať za župana ohlásil aj Karol Konárik ml. (SNS) a Marian Kotleba (ĽSNS).