Čo sa musí stať, aby sa človek rozhodol uskutočniť svoj dávny sen? Aká sila ho núti nebrať ohľad na nič a na nikoho, pretrhať putá a riskujúc všetkým, zaťato sa vybrať za svojím cieľom, hoci s veľmi neistým výsledkom…?

Peter_HolkaPeter Mitter v detstve z otcovho rozprávania usúdil, že láska – L´amour – prebýva na Kilimandžáre. Keď sa zblíži so spolužiačkou Gitou, spoznáva pri nej vzrušujúce dotyky, nehu i túžbu, ale aj žiarlivosť a veľké trápenie. Túžba po láske v ňom pretrváva, je natoľko silná, že sa v zrelom veku driape na najvyššiu horu Afriky, rozhodnutý stretnúť sa s L´amour, aj keby pri tom dušu vypustil. Mitter nedbá na posmešky ani na dobre mienené rady, veď ako napísal Mario Benedetti: Láska nepozná smiešne správanie, ani nevkusné, ani necudné.

Peter Mitter, 12-ročný chlapec a potom 60-ročný chlap, je hlavná postava nového románu spisovateľa Petra Holku, ktorý má názov Láska prebýva na Kilimandžáre.

Prečo práve na Kilimandžáre? Na túto ale aj mnoho ďalších otázok odpovie sám autor na čítačke v stredu 17. júna v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla. A, samozrejme, prečíta aj niekoľko stránok zo svojej novej knihy.

Rozhovor s Petrom Holkom

Peter HolkaAko „ochutnávku“ vám už dnes prinášame krátky rozhovor s Petrom Holkom, aj úryvok z jeho románu  Láska prebýva na Kilimandžáre.

Kedy a kde ste vy zdolali svoje osobné Kilimandžáro, v akej nadmorskej výške ste našli lásku svojho života?

Možno je to neuveriteľné, ale na Kilimandžáro sa driapem takmer denne, nezdolávam ho ani nepokorujem, skôr sa mu úctivo korím. Moja láska nie je ukotvená v konkrétnej nadmorskej výške, ale celkom isto sa vyskytuje v hladine od jedného centimetra nad morom, až, povedzme, po tých päťtisíc osemstodeväťdesiatpäť metrov. Momentálne prebýva pri Dunaji.

A býva v tých výškach, kam sa takmer denne driapete, dosť kyslíka?

Kyslíka je zväčša vždy dosť, horšie je to s dusíkom.

Nakoľko ste identický s Petrom Mitterom chlapcom a nakoľko s Petrom Mitterom šesťdesiatnikom?

Keby som písal o psovi, tak by som bol identický so psom, je jedno, či by mal rok alebo štrnásť rokov. Pes je iba pes, mladý či starý.

Príbeh „oboch“ Petrov delí takmer 50 rokov… Koľko času ste venovali napísaniu tohto románu, ktorý obsiahol takmer celý život jedného muža?

Venoval som mu celý svoj doterajší život, do vydania knihy zhruba šesťdesiatštyri rokov, deväť mesiacov a devätnásť dní, čo je veru aj dosť.

Vyliezli by ste kvôli láske na Kilimandžáro?

Áno, pravdepodobne aj na Mount Everest, svoje kilimandžára a everesty si nosíme ustavične v sebe…

Úryvok z knihy

Francúzi zvyknú prirovnávať orgazmus k malej smrti, vyvrcholenie je la petite mort. Keď sa spoja malé smrti, zrodí sa veľká? Také umieranie by sa mi náramne páčilo: úplne posledné ľúbostné spojenie, posledné trtkanie s milovanou milenkou na gaučíku. Sedím pohodlne rozvalený s vankúšom za chrbtom, L´amour úplne nahá na mne, bozkáva ma, oblizuje vlhkým jazykom a ešte vlhkejším lonom a udáva rytmus; držím ju za pekné prsia, za boky, za zadok, za dlhé biele stehná, mám štyri páry rúk ako nejaký tancujúci hinduistický boh, priťahujem si ju k sebe a uvedomujem si, že sa to už nikdy nezopakuje. Už nikdy ma nestretne takéto zaoblené a celistvé potešenie, už ku mne nedoletí rajská hudba pôžitku, slasti a extázy, ešte kŕč rozkoše a nastane definitívne uvoľnenie. Radosť takto umierať!

Lenže tak to celkom isto nie je… Alebo áno?

Áno! Áno! Áno! 

Čítačka v Klube HaD

Ako sme už uviedli, čítačka z knihy Petra Holku Láska prebýva na Kilimandžáre, sa uskutoční v stredu 17. júna o 17. hod. v Klube HaD v Banskej Bystrici. Čítať bude sám autor, na gitare zahrá a zaspieva Jano Bobok. Po čítačke nasleduje autogramiáda a debata so spisovateľom.