Trochu svetla do čiernej farby, do ktorej sa obliekla Banská Bystrica aj veľká časť Slovenska,  vnáša umenie. Galérie a múzeá v našom meste ponúkajú možnosť zastaviť sa, zamyslieť, vnímať krásu.

V Gallery Lazovná 1 môžete ešte v najbližších dňoch navštíviť výstavu obrazov Romana Lazara FREEE!, významného predstaviteľa outsider artu na Slovensku, ktorý vystavuje v Banskej Bystrici po prvý raz. V tvorbe sa inšpiruje životom  a bohatými životnými skúsenosťami. Na prehliadku výstavy FREEE! si nájdite dosť času, pretože obrazy Romana Lazara sa nedajú „zhltnúť“ jediným pohľadom. Treba si ich vychutnávať po kúsku, vracať sa k nim znova a znova, popustiť uzdu fantázii. Koľko pohľadov, toľko príbehov. Autorových i tých vašich. Výstava FREEE! v Gallery Lazovná 1 potrvá do 20. novembra. 

Od 25. novembra ožije meštiansky renesančný dom z prvej polovice 17. storočia na Lazovnej ulici 1 tvorbou jedinečného českého fotografa Jana Saudka. Výstava  s názvom Jan Saudek 85 v Banskej Bystrici ponúkne výber toho najlepšieho z celoživotnej tvorby umelca. Svetoznámy český fotograf Jan Saudek oslávil  v máji minulého roku 85. narodeniny. Pri tejto príležitosti v bratislavskej Galérii Michalský dvor koncom roka otvorili výstavu Jan Saudek 85, ktorá sa stretla s veľkým záujmom verejnosti. Galéria Michalský dvor v spolupráci s banskobystrickou Gallery Lazovná 1 teraz prinášajú túto výnimočnú výstavu aj do Banskej Bystrice.

Výstava Jan Saudek 85 v Banskej Bystrici v Gallery Lazovná 1 bude verejnosti sprístupnená od štvrtka 25. novembra a potrvá do 31. januára 2022. Výstava bude predajná, čím ponúkne zberateľom jedinečnú možnosť získať originál diela Jana Saudka.

Gallery Lazovná 1 je otvorená od pondelka do piatka v čase od 13:00 do 17:00 h a ponúka aj možnosť zapojiť sa do kurzov keramiky pre deti aj dospelých či Art shop. Viac informácií je možné nájsť na facebookovej stránke Gallery Lazovná 1.