Jeden z najväčších pokladov v prírodnej oblasti Stredoslovenského múzea, celoživotné dielo uznávaného lepidopterológa Jana Patočku, bude odhalený na aprílovom odkrývaní depozitu v Matejovom dome.

Cyklus prednášok Čo sa skrýva v depozite Stredoslovenské múzeum (SSM) obohatilo tento rok aj o klenoty z prírodovednej oblasti. Jeden z najväčších pokladov v depozite SSM je  celoživotné dielo uznávaného lepidopterológa Jana Patočku. Na prednáške Skrytý život motýľov, ktorá sa uskutoční v utorok 16. apríla v Matejovom dome, tento poklad predstaví zoologička Renáta Kapustová.

Nielen prebúdzajúca sa príroda, ale aj hmyzia ríša sa s príchodom jari odieva do pestrých farieb. Pre ľudskú myseľ je často nepredstaviteľné, ako dokážu na malých motýlích krídlach vzniknúť dokonalé umelecké diela. Pritom to, čo bežne môžu obdivovať oči človeka, je u motýľov len čerešničkou na torte.

Babôčka, modráčik či okáň… Motýle sú očarujúcim symbolom elegancie a vznešenosti. Málokto však tuší, kde ich život začína, kde všade sa ukrývajú ich vajíčka, húsenice či kukly. Vedec Jan Patočka zasvätil svoj život skúmaniu skrytého života motýľov a vďaka mimoriadnemu talentu dokázal nájsť a pozorovať motýle v rôznych vývinových štádiách.

Doc. RNDr. Jan Patočka, DrSc. (1925 – 2009) začal zbierať motýle už ako študent gymnázia. Po štúdiu na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe sa venoval najmä výskumu motýľov, ktoré sú viazané na topole, duby a jedle.

„Docent Patočka mal pre vedeckú prácu, ktorú vykonával, mimoriadne osobné predpoklady. Mal vynikajúcu pamäť, aj po rokoch poznal identifikačné detaily motýľa, húsenice či kukly, ktorú videl raz v živote. Tiež si pamätal podrobnosti o živote húsenice, ktorú niekedy dávno choval,“ spomína si na neho dlhoročný kolega a spolupracovník zo Slovenskej akadémie vied Ján Kulfan.

Rozsiahla zbierka motýľov a kukiel zo strednej Európy sa dnes nachádza v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici. Obsahuje 29 490 motýľov a 2 553 skúmaviek s kuklami.

„Náš depozit neukrýva len klenoty zo spoločenskovedných disciplín, ale aj krásy stredoslovenskej prírody. Práve preto sme sa rozhodli obohatiť obľúbený cyklus v Matejovom dome o prednášky z prírodovednej oblasti. Verím, že skvost, akým je zbierka motýľov docenta Patočku, otvorí návštevníkom bránu do ríše zvierat a rastlín, ktorej sa v múzeu takisto venujeme,“ uvádza riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Skrytý život motýľov – vzácne a významné druhy motýľov zo zbierky, ktorá je výsledkom celoživotnej vedeckej práce Jana Patočku, odhalí v utorok 16. apríla (17.00 h) v Matejovom dome zoologička Renáta Kapustová.