Vďaka uvoľneniu protipandemických opatrení sa opäť môžeme naživo stretnúť s kultúrou, doktnúť sa umenia. Pozývame vás do priestorov Poštového múzea v Banskej Bystrici na aktuálnu výstavu Bye-Bye COVID-19.

Od utorka 4. mája si v Poštovom múzeu (Slovenská pošta, Partizánska 9) môžete pozrieť výstavu Bye-Bye COVID-19, ktorá je reinštaláciou výstavy Art of Coronavirus. V priestoroch bratislavského Hostela Chors bola výstava otvorená v auguste minulého roku, no kvôli protipandemickým opatreniam bola verejnosti prístupná len do konca októbra.

Aj Slovenská pošta, a.s., z tohto dôvodu presunula vydanie poštovej známky venovanej olympijským hrám na rok 2021, pričom výtvarný návrh poštovej známky realizovala japonská umelkyňa žijúca na Slovensku Nana Furiya. Práve názov jej obrazu Bye-Bye COVID-19 bol symbolicky použitý ako leitmotív aktuálnej reinštalácie výstavy, ktorej sa zúčastnila spolu s manželom Petrom Uchnárom, významným ilustrátorom a tvorcom poštových známok.

Väčšina ďalších vystavených diel tiež pochádza od súčasných slovenských známkových tvorcov Igora Bencu, Rudolfa Cigánika, Karola Felixa, Mariána Komáčka, Róberta Makara, Igora Piačku a Júlie Piačkovej. Výstavu dopĺňajú práce fotografov Petra Konečného a Borisa Németha, ktorí cez fokus fotoaparátu zaznamenali najmä dopad prvej vlny pandémie na život v hlavnom meste Slovenska.

Okrem diel voľného výtvarného umenia sú na výstave prezentované aj návrhy 0-eurových bankoviek S.O.S. senior vytvorených Petrom Augustovičom, Rudolfom CigánikomMariannou Žálec-Varcholovou. Zberateľsky vyhľadávané bankovky vydala v októbri 2020 nezisková organizácia Camera obskura. Výťažok z ich predaja bude použitý na pomoc tejto demografickej skupiny obyvateľstva, najviac dotknutej pandémiou koronavírusu COVID-19.

Návštevníci výstavy Bye-Bye COVID-19 uvidia aj originálne grafické návrhy emisie poštovej známky COVID-19 vydanej Slovenskou poštou, a. s., v auguste minulého roku na základe grafík Karola Felixa. Poštová známka COVID-19 s motívom imaginárneho dievčaťa s rúškom na tvári ako aj  výstava Bye-Bye COVID-19 sú nositeľkami „R.O.R.  posolstva“ dodržiavania protipandemických opatrení.

Výstava potrvá do 21. augusta tohto roku a navštíviť ju môžete v pracovných dňoch, pondelok až piatok, od 8:00 do 16:00 h (posledný vstup do múzea o 15:30 h). Informácie o opatreniach, ktoré pri návšteve múzea treba dodržiavať, nájdete na stránke Slovenskej pošty.