Jubilejná 55. divadelná sezóna v Bábkovom divadle na Rázcestí sa pomaly blíži k záveru. Ešte predtým, než sa herci a herečky rozídu na divadelné prázdniny, ponúka divadlo jednu z najväčších lahôdok zo svojho repertoáru pre dospelých.

nostalgia6Nostalgia, hra, ktorú autorka Iveta Horváthová, napísala na základe rozhovorov s emigrantmi/tkami a imigrantmi/tkami v rámci projektu Ženské úteky, ktorý v BDNR prebiehal od septembra do decembra 2013. Autentické svedectvá autorka votkala do osudov jednej rodiny v trojgeneračnom časovom horizonte.

„Nostalgia je o odchodoch z domu a príchodoch z cudziny naprieč jednou rodinou a jej známymi. Pomedzi to presakujú otázky xenofóbie, strachu z cudzoty, znevýhodnenie preto, lebo patríme do strednej a východnej Európy,“ uviedla na margo hry Iveta Horváthová.

Aktuálnu tému hľadania a nachádzania domova a domovskej krajiny uchopil režisér Marián Pecko jemu vlastnou expresívne výtvarnou poetikou. Za uchvacujúcu inscenáciu, vystavanú na princípoch strihov v čase a priestore a mnohovrstevného vizuálneho symbolizmu, bol režisér ocenený Výročnou cenou za réžiu v oblasti divadla. Dokonalosť dramatickému zážitku dodáva aj výnimočne sugestívna hudba Róberta Mankoveckého, ktorý s Bábkovým divadlom na Rázcestí (BDNR) pravidelne spolupracuje.

Nostalgia2V inscenácii účinkuje takmer celý herecký súbor BDNR a niekoľkí hosťujúci herci a herečky. Viacerí/é protagonisti/ky boli za stvárnenie rôznych postáv v Nostalgii ocenení/é Prémiami za herecké výkony Slovenským literárnym fondom (Mária Danadová, Juraj Smutný, Mária Šamajová, Tomáš Mischura).

Vzhľadom na vysokú aktuálnosť témy a výnimočnosť divadelného spracovania všetkých zložiek, sa Nostalgia v repertoári BDNR radí medzi najšpičkovejšie inscenácie pre dospelých. Svedčí o tom aj pozvanie na Medzinárodný divadelný festival Setkání – Stretnutie, ktorý sa koná od 17. do 21. mája v Zlíne.Slovenskú divadelnú tvorbu tak bude môcť oceniť aj české publikum a zahraniční pozorovatelia/ky.

Banskobystrické publikum má možnosť vzhliadnuť Nostalgiu v stredu 4. mája o 19. hod. v sále Bábkového divadla na Rázcestí, poslednýkrát v sezóne 2015/2016.