Viac než rok pred koncom volebného obdobia sa v mestskom zastupiteľstve rozpadol najmenší poslanecký klub. Poslanci zvolení ako kandidáti SDKÚ-DS, ktorá sa ako jediná z pravicových strán dostala do banskobystrického zastupiteľstva, budú ďalej pôsobiť ako nezaradení.

chladnyPočas utorňajšieho zasadnutia Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici poslanec Ján Chladný informoval primátora mesta, ako aj svojich kolegov, že vystupuje z poslaneckého klubu SDKÚ-DS v banskobystrickom zastupiteľstve.  Zdôvodnil to udalosťami, ktoré sa počas jeho práceneschopnosti odohrali na Školskom úrade.

Chladný tak zrejme narážal na fakt, že od apríla sa stal vedúcim školského úradu mesta Tibor Maťaš, ktorý je zároveň predsedom Regionálneho zväzu SDKÚ-DS v Banskobystrickom kraji. Práve Ján Chladný v minulosti pôsobil ako vedúci vtedajšieho Oddelenia sociálnych vecí, kultúry, športu a vzdelávania Mestského úradu v Banskej Bystrici. Vo funkcii skončil krátko po tom, čo sa v roku 2006 neúspešne uchádzal o primátorské kreslo.

Keďže na utvorenie a ďalšie fungovanie poslaneckého klubu sa vyžaduje počet najmenej troch poslancov, poslanecký klub SDKÚ-DS Chladného vystúpením zanikol. Zostali v ňom totiž len dvaja členovia. V banskobystrickom mestskom zastupiteľstve tak budú ďalej pôsobiť tri poslanecké kluby. Najsilnejší klub SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS, ďalej Banskobystrická alternatíva a klub nezávislých poslancov.

Nezaradenými poslancam sú tak po utorku Pavol Bielik a doterajší členovia klubu SDKÚ-DS Ján Chladný, Martin Turčan a viceprimátorka Katarína Čižmárová. Turčan sa ako predseda tohto klubu zúčastňoval aj poslaneckého grémia, teda pravidelných rokovaní predsedov klubov s primátorom mesta. Ako už v závere utorňajšieho zasadnutia Mestského zastupiteľstva informoval primátor Peter Gogola, v súvislosti so zánikom klubu sa zmení zloženie grémia, keď v ňom Turčan už ďalej nebude figurovať.

Rozpad tohto poslaneckého klubu sa môže dotknúť aj prerozdelenia členstiev v komisiách MsZ, mestskej rade a dozorných radách podnikov.