Mestskí poslanci vyčítajú Petrovi Gogoovi nedotiahnutú rekonštrukciu základných škôl z fondov Európskej únie. Primátor odkazuje poslancom, aby išli sviečky zapáliť pred ministerstvo pôdohospodárstva a Úrad pre verejné obstarávanie.

Poslanci väčšinového klubu v mestskom zastupiteľstve sa vo štvrtok podvečer zišli pred Základnou školou Trieda SNP, kde zapálili sviečky ako symbol pochovaného banskobystrického školstva. Chceli tak upozorniť na nedotiahnutú rekonštrukciu štyroch základných škôl, ktoré sa mali financovať z fondov Európskej únie. Kvôli zrušeným obstarávaniam sa výber dodávateľa naťahoval tak dlho, až čas na čerpanie financií pominul. „Naše školy potrebujú rekonštrukciu, určite by sa to premietlo do efektívnejšieho hospodárenia škôl a zároveň aj mesta v rozpočte,“ povedal na brífingu s novinármi Ladislav Topoľský, predseda klubu SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS.

Následne ho doplnil podpredseda väčšinového poslaneckého klubu v mestskom zastupiteľstve Jakub Gajdošík. „Stretli sme sa tu hlavne kvôli tomu, aby sme ešte o tejto téme hovorili. Nemôžeme takúto závažnú tému, keď mesto príde o päť miliónov eur,  zamiesť pod koberec. Dnešná akcia je takým nabádaním tých, ktorí za to môžu, aby vyvodili zodpovednosť voči sebe alebo ostatným spolupracovníkom a minimálne sa ospravedlnili Banskobystričanom za to, že mesto prišlo o päť miliónov,“ vyhlásil Gajdošík.

Primátor Peter Gogola odkazuje poslancom, že sviečky prišli zapáliť na nesprávne miesto. „V prvom rade mali ísť pred ministerstvo pôdohospodárstva, pretože tam zamrzol projekt, ktorý máme schválený. Je to všetko na podpise ministra,“ narážal primátor na pripravovanú rekonštrukciu ZŠ Moskovská, pri ktorej sa ako jedinej podarilo vysúťažiť dodávateľov. Podľa slov primátora minister odkázal, že financie na tento operačný program momentálne nie sú a odporučil mestu prefinancovať rekonštrukciu z vlastných prostriedkov, ktoré by mu boli dodatočne vrátené.

„Druhé miesto, kam by som odporučil poslancom ísť zapáliť sviečky je Úrad pre verejné obstarávanie, na ktorý som pred rokom podal žalobu, pretože nenáležitým spôsobom zasiahol do súťaže, na základe ktorej sme mohli vybrať dodávateľa aj na ďalšie tri školy. Zásah ÚVO spôsobil, že sme mali v súťaži dvojaké ponuky, jedny s energotechnickým auditom, druhé bez, a preto bola súťaž nevyhodnotiteľná,“ tvrdí primátor Gogola.

Jakub Gajdošík to považuje za zahmlievanie. Podľa neho je chyba inde, keďže ostatné mestá a obce dokázali zrekonštruovať svoje škole bez toho, aby im ÚVO súťaž zrušil. Zodpovednosť za zlyhanie je podľa neho na pleciach súčasného vedenia mesta.

Primátor v súvislosti s rekonštrukciou škôl hovorí aj o možnosti verejno-súkromného partnerstva. V spolupráci s banskobystrickou tepelnou spoločnosťou by sa zafinancovala výmena okien na školách a následne by sa splácali z ušetrených prostriedkov na vykurovanie.

Viac článkov k téme:
-rekonštrukcia základných škôl v Banskej Bystrici