Polčas pôsobenia primátora Petra Gogolu kriticky zhodnotili poslanci väčšinového klubu v mestskom zastupiteľstve.

Prednedávnom zapálili mestskí poslanci SMER-SD symbolické sviečky za „pochované“ banskobystrické školstvo. Vo svojej kritike primátora Petra Gogolu pokračujú. Foto: BBonline.sk

Nerealizované projekty z eurofondov, neprofesionálne riadenie mestského úradu, žiadny veľký investor. To je len časť z toho, čo po dvoch rokoch pôsobenia Petra Gogolu vyčíta väčšinový klub SMER-SD primátorovi. „Primátor Peter Gogola hovoril pred voľbami o akomsi skapatom psovi v meste, ktoré chce oživiť. Po dvoch rokoch jeho konkrétnej práce vo vedení mesta sa zdá, že toho skapatého psa do Banskej Bystrice priviedol on sám. Ako inak možno pomenovať nulu na konte realizovaných eurofondov a nových investícií do mesta za prvý polčas tohto volebného obdobia?“ spýtal sa predseda poslaneckého klubu Ladislav Topoľský.

„K tomu môžeme pridať doslova odignorovanú revitalizáciu mestského parku, neprofesionálne riadenie mestského úradu, netransparentné výberové konania a zverejňovania zmlúv, ktoré kritizovala aj Transparency International Slovensko. Napriek tomu dostal primátor od nás na symbolickom vysvedčení štvorku z milosti, aby sa v druhom polčase polepšil,“ dodal Topoľský.

Skepticky sa pozerajú aj na proklamovanú podporu cestovného ruchu. „Nevidíme konkrétne výsledky, preto budeme žiadať verejný odpočet z hľadiska rozvoja cestovného ruchu,“ povedal predseda poslaneckého klubu.

Kritizovali aj komunikáciu medzi nimi a primátorom. Podľa internej analýzy vysvitlo, že je potrebné zrušiť ešte dve základné školy. Mesto napriek tomu vydalo vyhlásenie, že žiadna škola sa rušiť nebude, čo prekvapilo poslancov. Tí to berú ako naháňanie politického kapitálu. „V rozpočte bude chýbať 450-tisíc eur len na mzdy učiteľov. Je to nešťastné vyhlásenie mesta,“ okomentoval Topoľský.

„Želám si, aby sme komunikovali normálne. Ja tu nie som pre to, aby som naňho kydal, ale my s ním už nedokážeme robiť. To je jeden deň tak, druhý deň tak. Minulý týždeň tvrdí, že zrušíme školy a na druhý týždeň dá vyhlásenie, bez toho, aby nás o tom informoval. Neviem s kým mám dočinenia, je to ako s 5-ročným dieťaťom niekedy,“ doplnil podpredseda klubu Jakub Gajdošík.

„Ja si myslím, že sa primátor vo funkcii trochu trápi. Určite je to ľudsky pre neho veľký honor byť primátorom krajského mesta, ale je to aj o zodpovednosti. Niektoré veci nemôžeme nechať vyhniť,“ dodal Gajdošík.

Gogola: Vysvedčenie vnímam ako začiatok predvolebnej kampane

Primátor sa proti výčitkám poslancov SMER-SD ohradil. „Hodnotenie vnímam ako tendenčné. Nečerpanie eurofondov je plač na nesprávnom hrobe, my sme sa pochybenia nedopustili. Eurofondy čerpáme, aj keď nie v takom rozsahu ako by sme chceli,“ povedal Peter Gogola.

Gogola taktiež tvrdí, že robí všetko pre prilákanie investícií do Banskej Bystrice. Dokladuje to stretnutiami s veľvyslancami krajín a investormi. „Čo sa týka neaktívnej politiky voči investorom, voči tomu sa ohradzujem. Intenzívne komunikujeme, naša pracovníčka poslala 12-tisíc emailov. Skôr by som sa opýtal pána poslanca Topoľského, člena predstavenstva MBB, ktorá prevádzkuje priemyselný park, za čo bral tisícové odmeny a aký je výsledok jeho práce,“ oponuje primátor.

V prípade rušenia škôl nie je podľa neho politická vôľa na takýto krok. Na stretnutí poslancov, kde sa prezentovala analýza základného školstva v Banskej Bystrici, sa varianta rušenia škôl nestretla s podporou. „Piati z dvanástich poslancov sa vyslovili proti rušeniu škôl, ostatní mlčali,“ vysvetľuje Gogola dôvod, prečo vydali v tomto týždni spomínané mediálne vyhlásenie, v ktorom sa hovorí, že mesto chce uskutočniť vnútornú racionalizáciu škôl.

„Vysvedčenie vnímam ako začiatok predvolebnej kampane. Mrzí ma, že sa niektorí komunálni politici uchyľujú k takémuto spôsobu práce. Lebo každý z nich vie, že tu dvere nie sú zatvorené. Som pripravený s každým diskutovať a odkazovať si tieto veci cez médiá, to je jasný dôkaz toho, že sa neočakáva od toho konsenzus na konci, ale je to divadlo pre verejnosť,“ dodal primátor Gogola na záver tlačovej konferencie.