Už dvanásty rok banskobystrické Občianske združenie PONS (Pomoc Osobám Neschopným Samostatnosti) organizuje počas letných prázdnin denný tábor pre zdravotne postihnuté deti.

14_parádaTento rok sa v štyroch turnusoch – dva boli v júli a dva v auguste, vystriedalo 62 detí. Najviac sa ich zišlo minulý týždeň v poslednom turnuse – sedemnásť detí a devätnásť asistentov.

„To už bol aj problém vojsť sa do autobusu, pretože niektoré deti musia ležať aj cez dve sedačky, keďže vzhľadom na svoje postihnutie nedokážu sedieť. Autobus mal však zníženú nástupnú plošinu a široké dvere, takže sa nám dobre nakladali aj deti na vozíkoch,“ hovorí vedúca turnusu a koordinátorka aktivít PONS Mária Lauková, s ktorou sme sa porozprávali o tom, čo všetko PONSáčikovia zažili počas piatich prázdninových dní.

Pondelok bol sviatočný, divadelný a televízny

1_prijatie u primátoraNa Mestskom úrade deti prijal Banskobystrický primátor Ján Nosko. Ukázal im svoju pracovňu, trpezlivo a priateľsky sa deťom venoval a v závere návštevy každého obdaroval.

„Vo veľkej sieni, kde bývajú svadby a zasadá mestské zastupiteľstvo, sme si pozreli rozprávku o Zlatovláske, ktorú nám, bez nároku na honorár, zahralo Divadlo pod balkónom. Ján Haruštiak veľmi pôsobivo a vtipne odohral všetky postavy a zapájal do hereckého umenia aj PONS-áčikov.“

V pondelok popoludní, po prvý raz v histórii táborov PONS, sa uskutočnila návšteva Televízie Hronka. PONSáčikovia si vyskúšali čítanie z čítačky, prácu s kamerou, s mikrofónom. Tiež robili moderátorov, pripravili rozhovory do vysielania, boli aj v réžii a naživo si pozreli, ako sa nahrávajú správy.

Utorok bol oddychový a narodeninový

6_Liptovská Mara„A opäť sme absolvovali parádnu plavbu loďou Mária po Liptovskej Mare. Náš oslávenec Ľubko mal na lodi aj narodeninovú party! Kapitán lode mu dal ako darček možnosť ujať sa kormidla, zmeniť smer plavby, zatrúbiť si, aj pozorovať prácu kapitána v jeho kabíne.“

Ďalšie prekvapenie čakalo na oslávenca v reštaurácii Mustang, kde boli deti obedovať. Vedúci podniku, na podnet Márie Laukovej, upiekol Ľubkovi veľkú marcipánovú tortu. Celá reštaurácia mu gratulovala, PONSáčikovia mu zaspievali a odovzdali darčeky.

„Ľubko bol dojatý a ja ešte viac. Neznámi ľudia takto s láskou potešili neznámeho chlapčeka. Patrí im môj obdiv a vďaka…“

V stredu sa jazdilo

13_svadobný cadillacRáno na koníkoch v Ľubietovej, popoludní v Slovenskej Ľupči na svadobnom Cadillac Eldorado.

„Bol to ideálny program v tej horúčave, najmä jazda v parádnom velikánskom aute bez strechy, ktoré s nami uháňalo po uliciach Ľupče. Poriadne nás počas jazdy prefúkalo. Pre každého to bol úplne nový zážitok. Cadillac nám dopriala, tiež bez nároku na odmenu, naša kamarátka Zuzanka s manželom. Sme im za to nesmierne vďační.“

Popoludní deti vyrábali darčeky pre maminky. Ich tvorivá dielňa v Základnej umeleckej škole J. Cikkera bola plná krásne zdobených svietnikov, na ktoré použili sklenené poháriky z jogurtov a rôzne mašličky, čipky, motýliky, kvetinky, gombíky a všelijaké ďalšie ozdôbky.

Štvrtok bol letný a mokrý

19_Vo VyhniachTáborníci si užívali vodu a slnko vo Vyhniach. Celý deň  plávali, skákali, šantili a radovali sa vo vode. Skutočne skvelí asistenti dokázali na rukách vyniesť aj tých najviac postihnutých PONSáčikov na tobogan a dopriali všetkým adrenalínovú jazdu.

„Vo Vyhniach sú pre nás výborné podmienky. Vyhovuje teplota vody, vstup do bazéna, ale aj ústretovosť personálu a plavčíkov. Len je to finančne veľmi náročný deň. Myslím, že takto ťažko zdravotne postihnuté deti by mali mať výraznú zľavu na vstupenkách.“

Piatková rozlúčka s táborom

21_na gulášiRozlúčka s táborom sa udiala na Horehroní. V Závadke nad Hronom, odkiaľ majú PONSáčikovia úžasné zážitky už z vlaňajška, varili guláš s folklórnym súborom a s obecným úradom, vrátane pána starostu a pani prednostky.

„Toľko dobrých ľudí sa spojilo, aby nám dopriali tento nádherný posledný deň v tábore! Boli sme až zaskočení, milo prekvapení a hlavne šťastní. Veď to sa nestáva hocikedy a hocikomu, aby vás vítal aj odprevádzal pán starosta, aby vám guláš naberala pani prednostka, aby sa vám venovalo toľko ľudí z obecného úradu. A k tomu všetkému živá hudba, ktorá hrala PONSáčikom aj počas tvorivej dielne v chate, aj počas posedenia pri guláši na lúke. Známe pesničky sme spievali všetci, niektorí si aj zatancovali, Jarko všetko nahrával, najmladšie deti sa preháňali po lúke s loptou. Naozaj krásna bodka za táborom v spoločnosti srdečných a láskavých obyvateľov Závadky.“

A celkom na záver

29_mladý asistentKeby ste sa detí alebo ich asistentov opýtali, ktorý deň sa im najviac páčil, asi by si ani nevedeli vybrať. Vytešovali sa z každého z nich. Tešili sa na miesta, kam chodia už pravidelne, či už to je jazdiareň v Ľubietovej a či kúpanie vo Vyhniach. A rovnako sa tešili z nových zážitkov na nových miestach.

„Hoci nás trápili úmorné horúčavy, celý týždeň sme prežili radostne, s úsmevom a hlavne s láskou. A za to, že sa nám to všetko podarilo zabsolvovať bez problémov, patrí veľká vďaka a úcta mojim skvelým mladým asistentom. Bez nich by sme nedokázali nič! Je až neuveriteľné, ako sa títo mladí ľudia,  mnohí len teraz skončili základnú školu, dokážu perfektne postarať o svojich kamarátov z PONSu. A nie je to ľahké! Treba ich nosiť na rukách, treba ich nakŕmiť, treba im pomôcť s toaletou, treba ich prezliekať, treba tlačiť ťažké vozíky po náročných terénoch… a oni to všetko robia aj v horúčave úplne prirodzene, láskavo, trpezlivo, kamarátsky. V tom je sila PONSu. A keďže sa máme tak veľmi radi, už sme si na september naplánovali aj našu tradičnú potáborovú opekačku…

PONS – Pomoc Osobám Neschopným Samostatnosti je most (pons, latinsky most) medzi zdravými a zdravotne postihnutými. Banskobystrické Občianske združenie PONS je už dvanásť rokov takýmto mostom pre skupinu zdravotne postihnutých detí. Poslaním OZ je vytváranie podmienok pre dôstojný život a vzdelávanie detí a mladistvých s viacnásobným postihnutím, ich integrácia do života spoločnosti, vytvorenie podmienok pre sebarealizáciu aj po ukončení vzdelávacieho procesu.