Súčasný predseda Vladimír Maňka (SMER-SD) tvrdí, že kraj je na tom z dlhového hľadiska najlepšie na Slovensku. Jozef Mikuš (SDKÚ-DS) mu oponuje, že podľa neho nemá kraj víziu ako sa chce dlhov v najbližšom čase zbaviť.

BBSKPred novembrovými voľbami do orgánov samosprávnych krajov sa politické strany rozchádzajú v pohľade na ekonomickú situáciu kraja. Na poslednom zasadnutí krajského zastupiteľstva vystúpil poslanec Jozef Mikuš, ktorý poukázal na údajný narastajúci dlh župy. „Suma sumárum, ak to zrátam, dnes sme zadĺžení zhruba na 75 percent a to pri obrovských príjmoch. Podotýkam, že je tu veľký nárast príjmov z čerpania eurofondov. Eurofondy navyšujú príjmy, čím opticky vyzerá, že sme zadĺžení menej,“ povedal Mikuš.

Podľa poslanca SDKÚ-DS chýba kraju stratégia ako sa vyrovnať s dlhmi. „Župa nemá žiadny systém, víziu ako chce hospodáriť ďalší rok resp. ako sa z tejto šlamastiky dostane v dlhšom horizonte,“ tvrdí niekdajší kandidát na predsedu BBSK.

Úplne odlišný pohľad na dlh má súčasný župan Vladimír Maňka. „Čísla hovoria jednoznačne. Kraj hospodári omnoho lepšie ako predtým a všetky naše ekonomické parametre sme zlepšili. Zobrali sme úver 20,9 milióna eur, ale splatili sme záväzky vo výške 27 milióna eur. Viac sme splatili ako zobrali,“ vysvetľuje Maňka.

Čísla kraja budú podľa jeho predsedu ešte lepšie, lebo kraj si bude môcť odpísať vyhrané súdne spory. Tie sa teraz započítavajú do nesplatených pohľadávok. „Nebudeme predsa platiť niečo, čo vyhráme na súde. Toto bude zahrnuté až v grafoch 2013. To znamená, že situácia sa rapídne zlepšuje,“ tvrdí predseda BBSK.

Podľa Maňku je navyše Banskobystrický kraj jediný, ktorý nemá skryté pohľadávky a dlhy v dcérskych spoločnostiach alebo nemocniciach. „My sme jediný kraj, ktorý účtuje všetko komplexne.  Potom vám to vychádza trochu horšie ako majú. Keby sa to posudzovalo rovnakým spôsobom, tak už dnes sme najlepšie hospodáriaci kraj na Slovensku,“ dodal na záver Vladimír Maňka.

Súčasný predseda BBSK sa bude v novembrových voľbách opätovne uchádzať o znovuzvolenie s podporou strán SMER-SD, KDH a SMK. Jeho súpermi budú Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd) a Karol Konárik ml. (SNS).