Nielen nový zelený asfalt, ktorého sa banskobystrické Námestie SNP dočká už v týchto dňoch, ale aj nové a najmä jednotné letné terasy, by mali od roku 2014 zdobiť jedno z najkrajších námestí strednej Európy.

IMG_2395Prijaté zásady zriaďovania a prevádzkovania sezónnych vonkajších obslužných zariadení v Pamiatkovej rezervácii mesta Banská Bystrica sú výsledkom už dávnejšie podpísaného memoranda vlastníkov budov na Námestí SNP za účelom zvyšovania atraktivity námestia. Pri príprave zásad mesto spolupracovalo aj s Cechom hostinských. Samotní majitelia budov však s finálnou podobou poslancom predložených zásad neboli spokojní a ako na utorňajšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva uviedol vlastník jednej z budov, bývalý poslanec a verejný funkcionár Milan Kepeňa, majitelia pri ich finálnej tvorbe neboli oslovení. Nepozdávalo sa mu najmä nové priestorové rozloženie terás, ktoré môže značne komplikovať prístupy do prevádzok umiestnených priamo v budovách. V reakcii na vystúpenie Kepeňu nezávislý poslanec Milan Smädo pripomenul, že v minulosti sa zabudlo na riešenie zásobovania námestia z vnútorných blokov, čo by dnes odbúralo viaceré problémy.

Ohľadom predloženého návrhu zásad sa v pléne zastupiteľstva viedla búrlivá diskusia. “Súčasný stav je chaotický a nelegálny,” podotkla však riaditeľka Krajského pamiatkového úradu Zuzana Klasová. Aj preto sa poslanci rozhodli predložený materiál schváliť: „Čakali sme, že materiál nebude stopercentný, ale bude funkčný a budeme s ním vedieť pracovať,“ povedal predseda klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS Ladislav Topoľský. IMG_2437Nie je tak vylúčené, že na viaceré námietky vlastníkov budov ešte budú poslanci v budúcnosti reagovať.

Nateraz platí, že poslanci s účinnosťou od budúceho roka rozhodli o výrazných vizuálnych zmenách na Námestí SNP. Minulosťou by mali byť pevné konštrukcie terás, po novom by mali pred slnkom či dažďom chrániť len slnečníky alebo markízy, ktoré budú musieť byť od budov vzdialené minimálne tri metre. Zábradlie terás bude môcť byť len priehľadné a po poslaneckých zmenách s maximálnou výškou 150 centimetrov. Pôvodný návrh počítal s umiestnením stoličiek a stolov priamo na dlažbe námestia bez podkladových pódií, ale pre veľké nerovnosti terénu na Námestí SNP napokon poslanci rozhodli, že tieto budú môcť byť ďalej využívané. Zábradlia nebudú môcť obsahovať žiadne logá, slnečníky a markízy svetlých farieb ich budú môcť mať len na previsoch. Podmienkou podpisu nájomnej zmluvy mesta s prevádzkovateľmi bude navyše vyjadrenie Krajského pamiatkového úradu a Útvaru hlavného architekta mesta. „Som veľmi rád, že tento významný priestor sa okrem nového zeleného koberca dočká aj jednotného vizuálu a spoločne nastavených pravidiel letných terás,“ uviedol primátor Peter Gogola.