Stredoslovenské múzeum pozýva všetkých zvedavcov, ktorých zaujímajú príbehy predmetov zo zbierok Stredoslovenského múzea na ďalšiu novinku zo svojej programovej ponuky s názvom Čo sa skrýva v depozite.

plagat_CO_SA_SKRYVA_V_DEPOZITE_04_2016V utorok 19. apríla o 17-tej hodine predstaví archeológ Stredoslovenského múzea Martin Kvietok objav, ktorý patrí k najvýznamnejším archeologickým nálezom v našom regióne. „Návštevníci Matejovho domu budú v najbližších mesiacoch spolu s historikom, archeológom, numizmatikom, ale aj kustódom a etnografkou oprašovať rokmi napadaný prach z príbehov ukrytých za múrmi našej histórie., pozýva na podujatie v Matejovom dome riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Korene jedného z najvýznamnejších archeologických objavov v našom regióne – nález mečov z mladšej doby bronzovej, siaha do obdobia  pred 1. svetovou vojnou. „Aj vďaka projektu Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici s netradičným názvom  Po stopách horára Ondreja Smidu  sa postupne darí objasniť súvislosti okolo odkrytia tohto významného  pokladu.“, zdôrazňuje prínos múzea jeho riaditeľ Roman Hradecký. Dnes sa tento cenný nález nachádza v depozite Národného múzea v Budapešti.

Zažltnutý list z roku 1964 napísaný roztrasenou rukou starého človeka a tiež mapu z tohto obdobia objavil v archíve múzea archeológ Stredoslovenského múzea Martin Kvietok. Autorom spomínaného listu je horár Ondrej Smida, ktorý v ňom detailne opísal podrobnosti nálezu vzácnych mečov. „Takmer tri dni mi trvalo, kým som horárov list rozlúštil a identifikoval miesto nálezu,“ hovorí Martin Kvietok. „Smidovu mapku som neúnavne prikladal k súčasným mapám, až sa mi podarilo zistiť, že meče staré okolo 3 tisíc rokov, ležali niekoľko desiatok centimetrov pod zemou v lokalite Jalové pri Podkoniciach.“, dodáva s hrdosťou archeológ.

Po stopach horara Ondreja Smidu 04V tom čase sa tam pálilo drevené uhlie pre hámor v Banskej Bystrici a časť robotníkov pracovala na budovaní uhliarskej cesty. Pri tej činnosti narazil jeden z robotníkov na meče, ktoré horár Smida vzal, aby ich na druhý deň odovzdal na lesnú správu v Slovenskej Ľupči. Odtiaľ nález putoval na Lesné riaditeľstvo v Banskej Bystrici, ktoré ich odovzdalo do Národného múzea v Budapešti. Spracovaním a výzdobou sú meče majstrovským kúskom, pretože ide o odliatok z jedného kusu s liatou rukoväťou. „Veľká časť podobných nálezov sa našla v oblasti Liptova a aj preto získali tieto meče prívlastok liptovské. Sú typické pre mladšiu dobu bronzovú, predovšetkým pre lužickú kultúru. Spracovanie mečov svedčí o vyspelosti vtedajších kovolejárov,“ zdôrazňuje význam objavu Martin Kvietok. Aby sa mu podarilo získať o mečoch čo najviac informácií, navštívil múzeum v Budapešti. Celý príbeh tohto významného objavu Vám priblíži archeológ Stredoslovenského múzea už v utorok 19. apríla v Matejovom dome.