Boli ste na čipkárskom v Brusne? Nie? Tak poďte do Seliec na kutle. V sobotu 1. júna sa na tamojšom futbalovom ihrisku nebude futbal hrať, ale držkový guláš vyvárať. 

Súťaž vo varení tradičného kutlového, alebo ak chcete držkového guláša, má v Selciach už 16-ročnú tradíciu. Selčiansky Kutliarsky deň je však chýrny nielen držkovým gulášom ale aj lákavým kultúrnym programom. Keď sa začnú variť kutle, začne aj muzika vyhrávať, spieva sa aj tancuje. Jedinečná atmosféra je ingrediencia, ktorú v Selciach primiešavajú do  kutlového guláša. Aj preto je taký chutný.

Minulý rok vo varení držkového guláša súťažilo 19 dvojčlenných družstiev, pričom každé z nich malo za úlohu navariť cca 5 litrov tejto pochúťky. To je takmer sto litrov! Odborná porota po ochutnávke usúdila, že najlepšie kutle navarilo družstvo MMA (Milan Mesík a Michal Valach), na druhom mieste to bolo  družstvo Sásovské držky (Ján Lukačovič a Miroslav Muránsky) a na treťom Paráci (Ladislav Ševčík a Patrik Saktor).

Komu sa tento rok pri kotloch s kutlami podarí vyčarovať najchutnejší guláš? To už zistíte v sobotu 1. júna na Kutliarskom dni na futbalovom ihrisku v Selciach.

Súťaž začína o 11.00 h a krátko na to rozozvučia svoje fujary Svrčinovci (12.00 h). Po nich vás potešia detské folklórne súbory VánokPrvosienka (13.00 h). Čas koštovania a hodnotenia súťaže nastane o 14.00 h a Putovnú varechu MOPPD (Mikroregión Pod Panským Dielom) odovzdajú o 15.00 h.

Program pokračuje o 16.00 h vystúpením Folklórneho súboru Podpoľanec, o 17.00 h zahrá skvelý gitarista Dávid Bílek a po ňom zatancujú dievčatá z KDANCE (18.00 h). Skupina Ščamba vás bude zabávať od 19.00 h. Podujatie vyvrcholí na TwentyFive Expres PartyDJ Pepe, ktorý namieša tie najväčšie party hity všetkých čias (21.00 – 2.00 h).

Organizátori kutliarskeho dňa myslia vždy aj na deti, tentoraz ich čakajú skákacie nafukovacie hrady, maľovanie na tvár, tvorivé dielne aj viazanie copíkov. Na podujatí nebudú chýbať ani remeselnícke stánky či tradičné maškrty ako cukrová vata, medovníky a trdelník.

Kutliarsky deň 2024 sa koná v sobotu 1. júna 2024 od 11.00 h na futbalovom ihrisku v Selciach. Podujatie moderuje Miroslav Mikuláš.