Zastupiteľstvo neschválilo zmenu rozpočtu, ktorá riešila presun prostriedkov medzi základnými školami. Podľa prednostu tým skomplikovali školám situáciu, poslanci si myslia opak.

Búrlivá diskusia sprevádzala utorňajšie zastupiteľstvo pri bode zmeny rozpočtu. V rámci kapitoly školstva malo dôjsť k presunu finančných prostriedkov medzi školami. Lepšie hospodáriacim sa malo ubrať na úkor tých, ktoré sú v deficite. To sa nepáčilo viacerým poslancom, k zmene rozpočtu nakoniec nedošlo, keďže sa nenašiel potrebný počet hlasov v pléne.

Podľa prednostu Miroslava Rybára týmto hlasovaním skomplikovali poslanci školám situáciu. „Prichádza zima, treba kúriť, je väčšia spotreba energie. Školy nebudú mať z čoho tieto úhrady hradiť, rovnako predpokladám, že budú ohrozené aj mzdy pedagogických pracovníkov,“ povedal Rybár.

Ján Chladný (SDKÚ-DS), hlavný kritik návrhu, to odmieta. „To nie je pravda. Tu ide len o 225-tisíc, ktoré školy dostali v dohadovacom konaní. Keď dodatok rozpočtu bude v decembri schválený, tak výplaty v novembri kľudne môžu mať a 225-tisíc použijú na prevádzkové náklady z decembrovej výplaty. Novembrová výplata ide v decembri, decembrová v januári. Žiadne školy tu nebudú mať  problém,“ vysvetľuje Chladný. Prekáža mu, že pri racionalizácii škôl v máji tohto roka bolo sľúbené, že školy nebudú na seba navzájom doplácať. „Dnes sme ešte v horšej situácii ako sme boli minulý rok. Keď vedúci školského úradu povie, že boli vyššie náklady pri rušení škôl… Prosím vás, keď niekto ruší školy, musí si dopredu urobiť ekonomickú analýzu a vedieť vyčísliť celý ekonomický dopad,“ dodáva Chladný.

Fakt, že prostriedky mali byť presunuté z dobre hospodáriacich škôl na tie v deficite, prekážal aj Jaroslavovi Kuracinovi“Tie školy, ktoré sa snažia šetriť a správať ekonomicky, tak tým zoberieme a tým, ktorí sú flákači a mrhajú peniazmi pridáme, aby bol vyrovnaný rozpočet. Môžete to nazvať ako chcete, ale občan to vníma takto,” povedal nezávislý poslanec v diskusii k tomuto bodu.

Stanislav Kútik, vedúci školského úradu, bol prekvapený z postoja poslancov. „Bolo to prekonzultované s riaditeľmi škôl, s ekonómami mesta, v komisii školstva. Som prekvapený, lebo na komisii, kde bol aj pán Chladný, nezaznela ani jedna pripomienka k predloženému návrhu,“ hovorí Kútik, podľa ktorého urobia všetko pre to, aby nebol ohrozený chod škôl.