Galéria v podkroví Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici pravidelne ponúka rôzne výstavy domácich a zahraničných maliarov, grafikov, či sochárov. Koncom apríla ponúkne pre milovníkov umenia lákadlo – výstavu Galandov(c)i, krajania spod Fatier.
Skupina Mikuláša Galandu, ktorá vznikla v roku 1957, výrazne ovplyvnila formovanie slovenského výtvarného umenia. Inšpirovala ich tvorba Ľudovíta Fullu, Ernesta Zmetáka, Cypriána Majerníka a iných. Spájali ich spoločné námety, témy, obsah tvorby, či prístup k tvorbe a postoj k politickému dianiu v spoločnosti. Skupina spolu zrealizovala päť spoločných výstav. Prvá sa uskutočnila v roku 1957 v Žiline, posledná v roku 1968 v Berlíne. Členovia skupiny boli ostro kritizovaní a vylúčení zo Zväzu výtvarných umelcov, nemohli spoločne vystavovať a ich diela galérie nemohli kupovať.
Skupina niesla meno Mikuláša Galandu, ktorý sa narodil v Turčianskych Tepliciach, meste medzi Fatrami. Rovnako aj zakladajúci členovia skupiny pochádzali alebo pôsobili v okolí Malej alebo Veľkej Fatry, čo symbolizuje aj názov výstavy. Každý z členov skupiny bol silnou osobnosťou a kvalitným umelcom. Medzi členov umeleckej skupiny patrili absolventi Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave – Andrej Barčík, Anton Čulek, Vladimír Kompánek, Rudolf Krivoš, Milan Laluha, Milan Paštéka, Andrej Rudavský, Ivan Štubňa a Pavol Tóth a ďalší.
Steny Galérie v podkroví budú čoskoro zdobiť diela Barčíka, Čuteka, Kompáneka, Krivoša, Laluhu, Marčeka, Paštéku, Štubňu a Dúbravca zo zbierok v správe Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici, z pozostalosti Antona Čuteka a zo zbierok banskobystrických zberateľov.
Výnimočnú a zriedkavú výstavu Galandov(c)i, krajania spod Fatier sprístupní Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici v spolupráci so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici dňa 28. apríla 2014 o 17.00 h vernisážou v Galérii v podkroví. Výstava potrvá do 16. mája 2014.