Podielové fondy sú stále jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako investovať. Hodia sa pre začiatočníkov aj skúsenejších investorov a ponúkajú veľa výhod. Zistite, ako fungujú a prečo sa oplatí investovať práve do nich. 

Čo sú to podielové fondy a ako fungujú?

Hlavným rozdielom medzi podielovými fondmi a inými investičnými nástrojmi je, že fungujú na princípe spoločné investovania. To znamená, že jeden fond je zložený z peňažných vkladov viacerých investorov. Takýmto spoločným investovaním sa vytvorí taká suma, z ktorou je výhodné obchodovať na burze podľa zvolenej stratégie.

Koľko a aké hodnotné podiely vo fonde získate (napr. cenné papiere, akcie, komodity) závisí od toho, akú sumu peňazí doň vložíte. Za každú investíciu dostanete podielový list, ktorý slúži ako potvrdenie, že ste ich vlastníkom.

S fondmi môžete začať, aj keď nemáte veľmi veľa peňazí nazvyš. Práve vďaka systému spoločných vkladov máte možnosť investovať aj do drahších akcií či cenných papierov, ktoré by ste si inak nemohli dovoliť. Investície si môžete spravovať individuálne alebo ich prenechať správcovskej spoločnosti. Aj pri podielových fondoch si môžete vytvoriť diverzifikované portfólio, čiže investovať do rôznych oblastí a spoločností, čím znížite riziko neúspechu.

Aké sú výhody investovania do podielových fondov?

1. Zhodnotenie peňazí

Tak ako aj ostatné spôsoby investovania, podielové fondy chránia vaše peniaze pred infláciou. Ak nasporené peniaze ďalej investujete, nestratia na hodnote a ešte sa aj zúročia. Vo výsledku budete mať našetrené viac, ako keby ste si odkadali len na sporiaci účet s minimálnym zhodnotením.

Podielové fondy sú vhodné najmä na dlhodobé investovanie. Vtedy vďaka nim môžete získať naozaj zaujímavé výnosy, ktorých výška nie je nijako obmedzená. Ak sa budete držať investičnej stratégie, nepodľahnete emóciám a peniaze pri menšom poklese hneď nevyberiete, našetríte si na budúcnosť atraktívnu sumu.

2. Globálne trhy

Vďaka podielovým fondom sa nemusíte pohybovať len vo vodách slovenského trhu. Kolektívne investovanie vám prináša možnosť investovať aj na svetových burzách. Navyše sa nemusíte obmedzovať len na jednu oblasť. Investovať môžete do akcií, dlhopisov, no i do zlata či do iných výhodných a výnosných investičných nástrojov.

3. Peniaze dostupné okamžite

Ďalšou z výhod podielových fondov je, že patria k neviazanej investícii, pri ktorej nemáte žiadnu výpovednú lehotu. Vstúpiť do fondu a vystúpiť z neho môžete kedykoľvek, pamätajte však, že dlhodobá investícia je vždy výhodnejšia.

4. O všetkom máte prehľad

Ak sa rozhodnete investovať do fondov prostredníctvom správcovskej spoločnosti, budete pravidelne dostávať reporty, ako sa vašim peniazom darí. Takisto máte možnosť sledovať vývoj trhu i napĺňanie vašej investičnej stratégie. Tiež máte dohľad nad tým, ako špecialista prispôsobuje zloženie fondu aktuálnemu vývoju. Takže máte vždy prehľad a môžete zasiahnuť, ak sa vám niečo nebude pozdávať.

5. Nákladovo efektívnejšie

Nákup alebo predaj väčšej čiastky investičných nástrojov (akcií, cenných papierov, …) je na podielovom trhu efektívnejší. Náklady súvisiace s transakciou sú nižšie, ako keby ste si mali kúpiť len jeden cenný papier sám za seba. Aj ušetrenie na poplatkoch je veľké plus kolektívneho investovania.