Údajne rumunské ženy sa v uliciach mesta pod zámienkou fiktívnej zbierky a petície snažia okradnúť dôverčivých okoloidúcich. Na sociálnej sieti potvrdilo zlú skúsenosť viacero obyvateľov mesta.

Radvanský jarmok 2013, sobota, Banska Bystrica, 13.9.2013Naposledy sa tieto skupiny ľudí vyskytovali v Banskej Bystrici minulý rok. Buď klamlivo žobrali od ľudí peniaze, alebo núkali pochybný tovar, ktorý ľuďom vnucovali a vkladali priamo do tašiek a následne vyberali. Teraz mali žiadať ľudí o podpísanie petičného hárku za dobročinným účelom, pričom aj v tomto prípade fungujú organizovane a okrem osoby s hárkom,  sa okolo potenciálnej obete začnú rýchlo pohybovať aj ďalšie osoby.

„Trik je ten, že ti dajú tie špiny akože podpísať charitatívny lajster. Počas toho ako ho podpisuješ, tak ťa okradnú. Ak si niekto myslí, že ho neokradnú, tak je naivka. Sú to profi-zlodeji,“ napísal na jeden z poškodených v skupine na sociálnej sieti, ktorá združuje podporovateľov primátora mesta. Práve Peter Gogola reagoval, že tunajšia mestská polícia už v tejto veci koná. Na Dolnej ulici mala v utorok podvečer zadržať rumunskú občianku, ktorá vykonávala neoprávnenú zbierku. Príslušníci mestskej polície ju mali odovzdať do rúk štátnej polície.

Z nedávnej minulosti sú v našom regióne známe aj prípady, kedy rumunskí Rómovia s fiktívne poškodeným automobilom zastavovali okoloidúcich vodičov, niekedy až spôsobom vchodu priamo na vozovku. Následne od nich žiadali finančnú pomoc.