Situácia na cestách núti robiť políciu razantné kroky. Od začiatku roka spustili niekoľko dopravných akcií, počas ktorých našli podgurážených vodičov.

Polícia v tomto roku vykonala desiatku dopravných akcií zameraných na prítomnosť alkoholu za volantom. Pondelková akcia prekvapila predovšetkým policajtov, ktorí kontrolovali alkohol u vodičov vo všetkých okresoch Banskobystrického kraja. „Dnes sme v kontrolovanom úseku podrobili dychovej skúške takmer každého vodiča. Priznávame, že to možno niektorých vodičov časovo zdržalo, ale bohužiaľ nemôžeme ignorovať dennodenné prípady, kedy vodiči šoférujú opití. A už vôbec nie skutočnosť, že aj za mnohými tragédiami na cestách bol práve alkohol za volantom,“ hovorí Mário Bóna z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Polícia od začiatku tohto roka zaznamenala  761 prípadov, keď vodiči viedli svoje motorové vozidlá pod vplyvom alkoholu, ale aj iných návykových látok. „Až 508 vodičov nafúkalo nad 1 promile alkoholu, čím sa dopustili trestného činu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky a u 253 vodičov nameraná hodnota síce nepredstavovala viac ako 1 promile, ale trestu za jazdu pod vplyvom alkoholu sa nevyhli,“ dodáva Bóna. Až 122 vodičov zavinilo aj dopravné nehody a pri piatich dopravných nehodách  vyhasli ľudské životy.

Akcii sa nevyhli ani autobusy či kamióny

Pondelkovej rozsiahlej dopravnej akcie, ktorá začínala v skorých ranných hodinách sa okrem policajtov dopravnej a cudzineckej polície zúčastnili aj príslušníci Finančnej správy SR. Spoločne kontrolovali najmä vodičov nákladných vozidiel.

Okrem bežnej kontroly sa zamerali najmä na požívanie alkoholických nápojov, kontrolu prepravovaného nákladu, ako aj na kontrolu hmotnosti či rozmerov nákladných vozidiel. Kontrole však neunikli ani vodiči osobných motorových vozidiel, motorkári, či vodiči autobusov. Aj pri pondelkovej akcii sa našli vodiči, ktorí neváhali a sadli za volant pod vplyvom alkoholu.