Verejná knižnica Mikuláša Kováča v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja vo štvrtok 27. apríla otvorila dlho zatvorené brány najväčšej pobočky Fončorda.

Predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), partneri rekonštrukcie, čitatelia a odborná i široká verejnosť len prednedávnom prvýkrát vstúpili do vynovených a debarierizovaných priestorov knižnice. Budova, kde knižnica sídli, je pôvodne budovou práčovne domova dôchodcov, ktorá sa postupne mení na moderný kultúrny stánok. Doteraz boli rekonštruované vstupné priestory a hygienické zázemie. Pribudol výťah pre imobilných klientov a rodiny s malými deťmi. V predchádzajúcej fáze rekonštrukcie bolo vytvorené nové opláštenie budovy.

Slávnostné otvorenie pobočky Fončorda

Súčasťou slávnostného znovuotvorenia bolo aj zahájenie podujatia Slávny knihovník, kde sa za výpožičný pult posadil prvý slávny knihovník, predseda BBSK Ondrej Lunter. Vyskúšal si prácu knihovníka, a zároveň svojou prítomnosťou spríjemnil pobyt čitateľom v knižnici.

Neskôr ho vystriedala v pozícii Slávneho knihovníka Magda Vášáryová, ktorá okrem tejto milej aktivity, potešila návštevníkov aj počas večerného podujatia na prvej z cyklu besied s názvom Známe Slovenky ako ich (ne)poznáme.

„Som veľmi hrdá, že som mohla byť knihovníčkou vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča a zistila som, že som sa túto prácu veľmi rýchlo naučila a mohla by som ju pokojne vykonávať. Veľmi rada podporím akýchkoľvek knihovníkov a prajem knižnici, aby sa jej darilo,“ zaželala knižnici Magda Vášaryová.

Knižnica budúcnosti, knižnica 21. storočia

Riaditeľka knižnice Iveta Babjaková, počas znovuotvorenia pobočky Fončorda, predstavila verejnosti svoju víziu atraktívnej a modernej knižnice budúcnosti, ktorá bude miestom komunitného stretávania sa a stánkom kultúry hodným 21. storočia.

„Verejná knižnica Mikuláša Kováča ponúka svoje služby v piatich pobočkách po celom meste. Pobočka Fončorda sa od 27. apríla môže tešiť na výborné knižné novinky a množstvo podujatí tak, ako to bolo aj pred rekonštrukciou,” dodala Iveta Babjaková.

Predseda BBSK, Ondrej Lunter: „V tejto pobočke samosprávny kraj za posledných 5 rokov preinvestoval bezmála 880 tisíc eur, aby sme postupne premenili totálne nevyhovujúce priestory na verejný priestor kultúrnosti a vzdelanosti.“

Verejná knižnica Mikuláša Kováča sa na všetkých banskobystrických pobočkách teší na vašu návštevu. Bližšie informácie o nových knižných tituloch, či zaujímavých podujatiach nájdete na webe knižnice alebo na sociálnych sieťach.