Majster sveta 2011 Jesse Williams a víťaz posledných dvoch ročníkov Europa SC High Jump Ivan Uchov sú hlavnými lákadlami podujatia známeho aj ako Banskobystrická latka.

Minulý rok triumfoval s výkonom 238 cm ruský reprezentant Ivan Uchov. Foto: Branislav Račko

Už zajtra (8. februára) sa v športovej hale na Štiavničkách uskutoční tradičné medzinárodné atletické podujatie Europa SC High Jump, v minulosti známe ako Banskobystrická latka. „Míting bude definitívne s kvalitnou štartovnou listinou. Podarilo sa dotiahnuť štart Ivana Uchova a samozrejme aj olympijskej víťazky Belgičanky Tii Hellebautovej. Máme 14 mužov a 10 žien, kvalitnú aj slovenskú účasť medzi mužmi, takže verím, že diváci sa majú tak ako každý rok na čo tešiť,“ informoval manažér 19. ročníka banskobystrického podujatia Alfons Juck.

Jesse Williams je prvým americkým výškarom po 20 rokoch, ktorý minulý rok v Kórei získal titul majstra sveta. Na Banskú Bystricu má dobré spomienky, zúčastnil sa štyroch ročníkov a halový osobný rekord má práve z tadeto. „Vždy sa mi tu veľmi darilo, preto sa teším. Trochu som bol chorý, ale momentálne sa cítim o dosť lepšie a dúfam, že zajtra podám veľmi dobrý výkon,“ povedal na úvod americký reprezentant.

Prekvapením je štart Ivana Uchova z Ruska. Organizátori pôvodne vyhlásili, že na jeho štart chýbajú financie a potrebujú sponzora. Rus sa nakoniec v Banskej Bystrici predstaví, na vykrytie nákladov jeho štartu sa peniaze stále hľadajú. Samotný Uchov nezačal olympijskú sezónu ideálne. „Chcem si minimálne zlepšiť tohtoročný najlepší výkon,“ načrtol svoje plány Uchov. Tradičnou súčasťou banskobystrického mítingu je hudba, ktorú si skokani  môžu pri svojich pokusoch samy vyberať. Minuloročný víťaz pravdepodobne staví na produkciu svojej manželky, ktorá sa venuje spevu.

Banskobystrické podujatie bude mať dnes  (7. februára) o 16:00 aj sprievodné akcie v podobe exhibičného skákania v obchodnom centre Europa a následnej autogramiáde. K dispozícii budú aj lístky za 7 eur, tie je možné okrem toho kúpiť aj na sekretariáte VŠC Dukla na Hutnej ulici. Ako prezradil Ľubomír Roško, šéf organizačného tímu podujatia, k dispozícii je ešte okolo 100 lístkov.  Samotný míting sa začína v stredu o 17:00. Ako prvé budú skákať výškarky, následne o 18:30 prídu na rad muži. Z podujatia odvysiela STV hodinový záznam v stredu 8. 2. na Dvojke od 22.15 h.