Aktívna v škole, úspešná v práci a zrazu “klapka”… prebaľujete, kŕmite, periete, sušíte, žehlíte, varíte, upratujete, nakupujete, vozíte, chodíte po lekároch a logopédoch. A tak stále dokola.

Po dvoch – troch rokoch (v tom lepšom prípade), alebo aj šiestich – siedmich (v tom horšom) je skutočne ťažké vrátiť sa do pracovného života. Síce ste sa v ostatných rokoch určite nenudili, a museli ste zvládať možno viac činností ako zamestnaní, špecialistka na ľudské zdroje vidí len prázdne miesto v životopise. Ak vám niekde “nedržia” miesto, je až nemožné získať obdobnú prácu s dobrým platom, ako ste mali kedysi. Zmenil sa režim dňa, týždňa aj roka. Všetko ste podriadili tomu malému človiečikovi, ktorý vás potreboval 24 hodín 7 dní v týždni. Viete uvariť skvelé jedlo bez soli a vyrábať ohromujúce snehové vločky z papiera, sebavedomie na pretláčanie sa do pracovného tímu je ale na nule. Čo teda s tým?

Jazykový kurz pre dospelých

Ideálne je myslieť na návrat do práce už počas času stráveného s deťmi. Ak to zdravotný stav a povahy vašich ratolestí umožnia, môžete sa vzdelávať napríklad v jazykoch. Čítať zahraničné knihy, pozerať filmy v origináloch, alebo sa prihlásiť na výmenný pobyt. Môže to byť len pár hodín týždenne. Ale aj intenzívne dva či tri týždne mimo domova. Ak vám má kto postrážiť dieťa, je to naozaj príležitosť ako sa vyhnúť stereotypu a zvýšiť si sebavedomie.

Každá mama na materskej alebo rodičovskej dovolenke má občas pocit, že už nič iné ako domáce práce nedokáže a ak sa aj dokáže niečo nové naučiť, je to maximálne rytmická riekanka alebo nová koleda. Stretávate sa len s ďalšími mamičkami, ktoré sú na tom podobne. A tak riešite opäť len pokroky svojich detí, čo budete cez víkend variť, a ktoré ihrisko je najzábavnejšie a zároveň najbezpečnejšie.

Skúste sa občas rozprávať aj so svojimi zamestnanými kamarátkami. A nezabudnite sa zaujímať o váš pracovný odbor.

Ďalší cudzí jazyk

Jazykový kurz vám zasa nedovolí zabudnúť cudzí jazyk. Ale môžete sa pustiť aj do štúdia ďalšieho úplne nového jazyka. Stretnete tam nových dospelých ľudí s rôznymi záujmami, s ktorými sa dá rozprávať nielen o detských príkrmoch a najlepších plienkach. Zo začiatku to bude určite náročné. Po celodennom šušlaní a používaní zdrobnelín, sa treba prepnúť na dospelú komunikáciu, a to dokonca v cudzom jazyku. To nedovolí vášmu mozgu “zlenivieť”. Podľa výskumov dokonca ďalší aktívne používaný cudzí jazyk pomáha predchádzať vzniku Alzheimerovej choroby.

Jazykový kurz v zahraničí

Najkratšie intenzívne jazykové kurzy v zahraničí nájdete na dva týždne. To by sa mohol nájsť niekto, kto deti postráži. Majú predsa aj druhého rodiča a možno aj starých rodičov. Dva týždne na jazykovom kurze v zahraničí vám zdvihne sebavedomie ako nič. Dva týždne, počas ktorých nebudete môcť myslieť na nič iné len na učenie. Dva týždne, počas ktorých sa budete rozprávať len s dospelými. Dva týždne, počas ktorých nemusíte utierať ani nosy ani špinavé stoly. Dva týždne, vďaka ktorým si nielen zlepšíte svoje jazykové znalosti, ale hlavne zistíte, že deti vás naozaj nepotrebujú 24 hodín denne 7 dní v týždni. A tak sa vám bude jednoduchšie vstupovať do pracovného života. Postupne si zvyknú deti aj vy a všetci to nakoniec mimoriadne ocenia.