Plavecký oddiel UMB Banská Bystrica si začiatkom augusta pripomenul 30. výročie svojho vzniku. Svoju históriu začal 4. augusta 1995 po preregistrovaní väčšiny plavcov z TJ Dukla Banská Bystrica.

Od začiatku sa venuje odstraňovaniu plaveckej negramotnosti a systematickej práci s mládežou, pričom pod univerzitnou značkou pôsobí od roku 2002. Za tri desaťročia dosiahli jeho športovci množstvo úspechov – na slovenských šampionátoch získali spolu 156 titulov majstrov Slovenska a stovky ďalších medailí doma i v zahraničí.

Najväčším úspechom bola účasť Natálie Kodajovej na olympiáde v Atlante 1996. Medzi výrazné mená patria aj Petra Miškufová, Zuzana Karásková, Michal Adamec či ďalší reprezentanti Slovenska. Pod úspechmi klubu sú podpísaní tréneri Milan Záborský a Jana Gloriková.

Oddiel sa zapísal aj ako organizátor populárnej „24-hodinovky“ v jej začiatkoch či prestížneho mítingu Banská Bystrica Cup, na ktorom sa v minulosti predstavili olympijskí víťazi a majstri sveta. Podujatie sa však po pandémii už nepodarilo obnoviť.

PO UMB podporuje aj športovcov so zdravotným znevýhodnením – Ján Ruml získal štyri tituly majstra sveta na juniorských MS IWAS v USA, v súčasnosti Slovensko reprezentuje Dominika Medveďová.

Dnes má klub približne 60 členov, prevažne detí a mládeže. Spolupráca s mestom, Strednou športovou školou a Univerzitou Mateja Bela zabezpečuje, že plávanie bude mať v Banskej Bystrici silné postavenie aj do budúcna.