Dejiskom obľúbenej plaveckej 24 – hodinovky s podtitulom „Zaplávajte si sto metrov pre svoje zdravie“ bola vynovená plaváreň na Štiavničkách. Po necelých sedemnástich mesiacoch otvorila svoje brány a tohtoročný 15. ročník plaveckého maratónu sa stretol s ešte väčším záujmom ako po minulé roky. Od stredy 12.00 h do štvrtkového poludnia si plávanie  vyskúšalo bezplatne takmer 2 260 ľudí.

Plavecký maratón odštartoval predvčerom napoludnie skokom do vody novozvolený primátor Banskej Bystrice  Peter Gogola. Povestnú „stovku“  zaplával za 2:08,51. „Svoj dosiahnutý čas nekomentujem, teší ma však skutočnosť, že banskobystrické plávanie má z roka na rok viac priaznivcov. Napriek mrazivým teplotám vonku, bola v plavárni príjemná atmosféra, čo bol súčasne aj ďalší dôvod navyše, urobiť niečo pre svoje zdravie“, dodal banskobystrický primátor. Tradičné podujatie navštívilo až 2 260 ľudí a preplávať dĺžku 50 metrového bazéna dvakrát si trúflo  rekordných 1280 účastníkov. Cieľom známeho plaveckého podujatia je vzbudiť záujem o plávanie medzi širokou verejnosťou. Každý účastník, ktorý odplával sto metrov, si domov odniesol účastnícky diplom s vyznačeným nameraným časom a malé občerstvenie. Počas tohtoročnej plaveckej 24-   hodinovky bol individuálne ocenený  aj každý  päťdesiaty účastník, ktorý získal propagačné  predmety s  logom mesta  (tričko, pero, cukríky, CD, knižku a iné).

Mesto Banská Bystrica už tradične oceňuje aj  najrýchlejšieho, najstaršieho a najmladšieho účastníka plaveckého maratónu. Titul najstaršej plavkyne z minulého roka potvrdila 84 – ročná Zuzana Pinzíková, ktorá 100 metrov zvládala za 8:25,03. Plavecký kumšt si vyskúšali aj deti, najmladšia bola päťročná Emka Valigurová (4:17,40).  Okrem Banskobystričanov sa do maratónu zapojili aj návštevníci z iných slovenských miest a núdza nebola ani o zahraničných plavcov.  V banskobystrickom 24 – hodinovom plávaní padali aj rýchlostné rekordy. Najrýchlejším plavcom sa stal Roman Kučík, ktorý 100 metrov zaplával vo vynikajúcom čase 0:54,80.

Záujem o vianočnú plaveckú 24-hodinovku z roka na rok rastie. Minulý rok sa jej zúčastnilo zhruba  tisíc plavcov, ktorí povestných sto metrov plávali v náhradných priestoroch bazéna na plážovom kúpalisku. Tento rok sa na podujatí udeľovali aj ročné permanentky. Primátor mesta ich odovzdal Ivete Kovalíkovej a Ľubomírovi Gajdošíkovi, víťazom súťaže BPM, a.s., ktorí navrhli, že zrekonštruovaná plaváreň bude niesť oficiálny názov Plaváreň Štiavničky.