Letná plavecká sezóna dosahuje svoj vrchol na národných šampionátoch Slovenska, kde sa na troch rôznych miestach postupne stretávajú tí najlepší plavci vo všetkých vekových kategóriách. Dospelí a juniori si už zmerali sily v Šamoríne, mladší žiaci zbierali medaily v Štúrove a tento víkend budú o majstrovské tituly súťažiť starší žiaci v Poprade.

249 mladších žiakov z 53 plaveckých oddielov a klubov si svoje „stany“ rozložilo pri 50 metrovom otvorenom bazéne najväčšieho termálneho komplexu na Slovensku Vadaš Thermal Resort v Štúrove. Banskobystrické farby hájila sedmička plavcov z Plaveckého kempu Banská Bystrica, dvojica plavcov z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica a po jednom plavcovi z ŠK Trian UMB Banská Bystrica a ŠK Raja Banská Bystrica. Podujatie prišla podporiť aj legenda slovenského plávania Martina Moravcová.

V kategórii 12-ročných získal zlatú medailu a titul majstra Slovenska Marko Sopko z UMB Banská Bystrica v disciplíne 400 metrov voľný spôsob vo svojom najlepšom osobnom výkone časom 5:04,96, čím zlepšil svoje osobné maximum o 12,34 sekundy. Ďalšie tri strieborné medaily vybojoval v disciplínach 100 metrov a 200 metrov znak a 200 metrov voľný spôsob, kde taktiež zaznamenal najlepšie osobné časy. Svoju medailovú zbierku kovov všetkých farieb zavŕšil bronzom na 100 metrov voľný spôsob. Tieto výkony mu pomohli získať dokopy päť medailí z piatich štartov.

Kategória 11-ročných priniesla medaily Plaveckému kempu Banská Bystrica, keď Lukáš Ďuriančík v disciplíne 50 metrov voľný spôsob získal striebornú medailu a na 200 metrov polohové preteky skončil na treťom mieste. Na bronzový stupienok vystúpil v disciplíne 100 metrov prsia Matthew Malaga.