Piati pretekári z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica sa v areáli Aquaparku Vyškov predstavili na medzinárodných pretekoch najmladších plavcov „Vyškovský hrošík 2019“ v Českej republike za účasti 216 pretekárov (107 chlapcov a 109 dievčat) z 29 plaveckých oddielov a klubov. Plavci UMB predviedli celý rad pekných výkonov, zaznamenali nielen osobné rekordy ale postavili sa aj na stupne víťazov.

V kategórii 10 ročných žiakov si najlepšie počínala Ema Malíková, keď hlavnej v disciplíne celého podujatia 100 m znak nenašla premožiteľku a zvíťazila v najlepšom osobnom výkone. Okrem zlatej medaily získala od organizátorov aj sladkú odmenu – tortu, na ktorej si pochutili všetci členovia výpravy. Ďalšiu zlatú medailu vybojovala Ema v disciplíne 100 prsia taktiež v osobnom maxime. Vo svojom treťom individuálnom štarte napriek zlepšeniu svojho najlepšieho času obsadila v disciplíne 100 m voľný spôsob nepopulárne štvrté miesto a len tesne zaostala za stupňami víťazov. Liliana Jankovičová a Klára Stebilová v tejto vekovej kategórii si taktiež opravovali svoje osobné maximá, ktoré v ich prípadoch stačili „len“ na umiestnenia na začiatku tretej desiatky (Liliana najlepšie 22. miesto a Klára 23. miesto).

Výborne si však všetky tri dievčatá doplnené o Zuzana Pacekovú počínali v kraulovej štafete na 4 x 50 m, keď veľmi bojovnými výkonmi obsadili celkove 4. miesto.

Výborne si počínala Zuzana Paceková v kategórii 9 ročných, keď po výraznom osobnom zlepšení vystúpila na bronzový stupienok v disciplíne 50 m prsia. Okrem toho sa ešte raz umiestnila v prvej desiatke (9. miesto na 50 m voľný spôsob).

Zlepšeniami potešila aj Lilith Luptáková, ktorá sa umiestnila na 21. resp. na 24. mieste. Pre obidve to boli prvé preteky v zahraničí a zbieranie cenných skúseností v silnej konkurencii.

„Ďakujeme celej výprave za vzornú reprezentáciu banskobystrického mládežníckeho plávania a všetkým gratulujeme k výborným výsledkom – slušná práca“  zhodnotil výsledky mladých plavcov UMB Banská Bystrica jeho predseda Milan Záborský.