Slávne kúpele majú časy najväčšej slávy za sebou a v uplynulých rokoch chátrajú. Ubytovanie kúpeľným hosťom už dlhšie poskytuje len Kúpeľný hotel Palace s 376 lôžkami. Vláda už predvlani avizovala, že obnovu kúpeľov chcela financovať z eurofondov a Plánu obnovy pre Európu. To však aktuálne minister hospodárstva Richard Sulík nevidí reálne. Kúpele tak čaká postupná obnova.

Zanedbaným štátnym kúpeľom svitlo na lepšie časy a jednotlivé procesy vedúce k budúcej obnove rozsiahleho areálu sa začínajú zreálňovať. Kúpele v súčasnosti patria štátnej investičnej spoločnosti MH manažment pod Ministerstvom hospodárstva a štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. O plánoch na financovanie ich obnovy z eurofondov sa začalo hovoriť dokonca ešte pred predstavením európskeho Plánu obnovy v roku 2020.

„V tom čase sme ešte mali nádej, že budeme môcť zobrať nejaký veľký balík eurofondov a dať ich na tie kúpele. Toto je podľa platných pravidiel priamo nemožné, ale veľmi komplikované. Preto budeme financovať rekonštrukciu Kúpeľov Sliač postupne a z prostriedkov, ktoré zarobí MH manažment,“ uviedol na minulotýždňovej tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Kúpele Sliač

Projekt obnovy a rozvoja Kúpeľov Sliač má smerovať k obnove zanedbaných historických kúpeľných domov, ale aj obnove celého kúpeľného areálu. Výsledkom má byť zvýšenie kapacity na 1100 až 1200 lôžok troj a štvorhviezdičkovej úrovne kvality ubytovania.

Pokrytie hotelových, ale zároveň aj kúpeľných a zdravotných služieb by malo podľa očakávaní priniesť vytvorenie 200 až 300 nových pracovných miest.

Kúpele Sliač

Kúpele a dotknuté štátne orgány za cieľ obnovy určili po odbornej stránke ústavnú a ambulantnú kúpeľnú zdravotnú starostlivosť napríklad so zameraním napríklad na včasnú kardio-vaskulárnu rehabilitáciu, rozvoj vedy a výskumu v oblasti balneológie a liečebnej rehabilitácie či Vo výzve však zdôrazňujú aj dôslednú a citlivú obnovu národných kultúrnych pamiatok v areáli, investície do infraštruktúry cestovného ruchu či vybudovanie ďalšej infraštruktúry pre kultúrno-spoločenské podujatia.

Minulý týždeň kúpele oficiálne vypísali verejnú súťaž návrhov pre obnovu a rozvoj Kúpeľov Sliač. Urbanisticko-architektonická súťaž má byť anonymná a v prvej fáze majú architektonické kancelárie či ateliéry čas na predkladanie návrhov v prvej etape do 5. apríla. „Predmetom súťaže je návrh riešenia obnovy a rozvoja areálu Kúpeľov Sliač v podobe urbanistického rozvojového plánu spodrobnený o návrh prevádzkových vzťahov a vybraných urbanistických detailov,“ píše sa v súťažných podkladoch. Projekty postupujúce do druhej etapy budú následne dopracované v zmysle súťažných podmienok a odporúčaní poroty.

Kúpele Sliač

Motiváciou pre zapojenie architektov majú byť finančné odmeny v súťaži návrhov siahajúce do desiatok tisíc eur, celkovo sa má prerozdeliť až 80-tisíc eur. Samotnému víťazovi bude potom pridelená zákazka na dopracovanie urbanisticko-architektonickej štúdie pre obnovu areálu, podkladov pre potrebnú zmenu územného plánu a následne vypracovanie projektových dokumentácií obnovy liečebných domov Slovensko, Bratislava, Poľana, Detva a Amália a ďalších kúpeľných domov v celkovej predpokladanej hodnote 830-tisíc eur.

Kúpele Sliač

Predpokladaná celková investícia do obnovy kúpeľov v prvej etape je vyčíslená na 27-miliónov eur. Celkovo sa však hovorí až o možnom potrebnom objeme okolo 150-miliónov eur potrebných pre komplexnú obnovu všetkých objektov a areálu. Kúpele už nepočítajú s obnovou a dobudovaním kúpeľného domu Sliač, ktorý mal mať 230 lôžok a stavať sa začal v roku 1985. Skelet jeho nedostavanej budovy však po revolúcii zostal „strašiakom“ kúpelného areálu.

Súťažné a víťazné návrhy by mali byť známe uprostred leta. Kúpele pre plán obnovy a prezentáciu súťažných podkladov spustili samostatný web novysliac.sk.