Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže prináša novú, v poradí 34. inscenáciu s názvom Pískanie v tme. Premiéru bude mať 26. mája o 19.00 h v Záhrade CNK. Prvá repríza bude uvedená 29. mája v rovnakom čase.

Na začiatku tvorivého procesu bola téma strachu ako emócie, ktorou v posledných rokoch intenzívne prechádzal každý z nás individuálne a aj spoločnosť ako celok.

„Prečo pískaš? Lebo je tu tma. No a? Keď je tma, ja sa bojím.

A čoho? Neviem. Smrti? Bubáka? Strachu?

A keď je svetlo, tak sa nebojíš? Bojím, ale menej.

Či chceme alebo nie, strach je súčasťou nášho bytia. „Erich Fromm hovorí, že pískanie v tme svetlo neprináša. Pískajúc v tme sa človek cíti tak trochu menej sám, ale vždy je to len ilúzia, nie skutočné riešenie strachu. Je to inscenácia o tom, prečo sa bojíme – to nám však vysvetlil Darwin. Tak možno je vlastne o tom, prečo sa nebojíme,“ vysvetľuje režisér inscenácie, Šimon Spišák.

Vznikla inscenácia, kde sa objavia rozprávkové bytosti, ale rozprávka to nebude. Bytosti ako metafora esencie ľudských vlastností, obrazy, ktoré vyžadujú od diváka viacvrstvové vnímanie, prinášajú kolektívne aj individuálne interpretácie.

„Každý z nás má svoj osobný príbeh. Naše príbehy však nie sú izolované. Prelínajú sa, či chceme alebo nie. My máme právo rozhodnúť sa – chcem vidieť svet len cez objektív môjho príbehu alebo mám odvahu na chápanie toho iného, možno na prvý pohľad pre mňa absurdného,“ dodáva umelecká riaditeľka divadla, Eva Ogurčáková.

Ako popísať inscenáciu ktorá spája Heideggera, Fromma či Darwina a Mechúrika Koščúrika? Nemožné. Potreba zážitku je nevyhnutná – len tak spoznám príbeh, ktorý je iný ako ten môj, ale zároveň je mojím osobným príbehom.