Už vyše 28 000 ľudí sa podpísalo pod petíciu vláde, ktorou chcú pedagógovia dosiahnuť zlepšenie podmienok v školstve, vyššie platy a skorší odchod do dôchodku. Symbolom celej akcie s názvom “Ako ďalej učiteľ?“, ktorú rozbehol učiteľ ZŠ v Leviciach Ľudovít Sebelédi, je bledomodrá stužka.

Podpisová akcia za zlepšenie podmienok učiteľov na Slovensku vrcholí podujatím „Tri dni bledomodrej stužky“, ktoré sa uskutoční v dňoch 30. 08. a 31. 08. od 15.00 do 16.00 h v mestách po celom Slovensku, a teda aj v Banskej Bystrici. Akcia skončí 1. septembra v čase od 10.00 do 13.00 h v krajských mestách, kedy by mal prísť učiteľov údajne podporiť aj sám primátor Peter Gogola. Po zozbieraní 50 000 naplánovaných podpisov pôjde petícia do vlády a ak sa ňou nebude zaoberať, plánuje sa ostrý štrajk, kedy učitelia nepôjdu týždeň i viac do práce.

 

Znenie petície:

Vážená vláda SR, vážený pán minister školstva,

obraciame sa na Vás so žiadosťou o zaradenie našich požiadaviek na prerokovanie v parlamente a vo vláde a o prijatie serióznych riešení.

 

1. Žiadame, aby vláda, podľa vzoru krajín OECD, počítala s finančnou čiastkou pre školstvo minimálne 6 % z HDP.
2. Žiadame, aby navýšené financie boli použité najmä na platy učiteľov a odborných zamestnancov tak, aby nástupný plat učiteľa bol 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok. Ďalší percentuálny rast odvíjať od dnes platných tabuliek.
3. Žiadame možný odchod pedagóga do dôchodku v 56. roku života  alebo po odpracovaní 30 rokov v školstve.
4. Žiadame prehodnotiť kreditový systém, najmä zrušiť 7- ročnú lehotu platnosti kreditov.

Petičné hárky si môžete stiahnuť TU

Učitelia by tiež chceli zvýšiť tlak na vládu a spojiť sa aj s odborármi, ktorí 13.9.2011 pripravujú protestný míting pred Úradom vlády, ktorým chcú upozorniť vládu SR na potrebu plnenia Programového vyhlásenia vlády SR v oblasti školstva, aby zvýšila výšku finančných zdrojov na školstvo a zabezpečila lepšie mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva.

Viac informácii o celej akcii sa dozviete na stránke http://www.akodalejucitel.wbl.sk/ alebo v skupine na Facebooku.