Prednáška o Petrovi Karvašovi v utorok vo Vile Dominika Skuteckého a workshop inšpirovaný UFO-m Júliusa Kollera v stredu v Pretóriu. Stredoslovenská galéria pozýva na podujatia pre deti aj dospelých.

Karvaš parkourista

Odborná prednáška o dramatikovi a spisovateľovi Petrovi Karvašovi vo víre kultúrnej politiky dejinných obdobím, s názvom Karvaš parkourista, sa koná v utorok 5. októbra (17:00 h) vo Vile Dominika Skuteckého.

Peter Karvaš (25. 4. 1920 – 28. 11. 1999) sa narodil vo vile svojho starého otca, maliara Dominika Skuteckého, v Banskej Bystrici. Matka Karola Skutecká bola taktiež maliarka, otec Ferdinand Karvaš obľúbený miestny lekár. Pracovným nástrojom ich jediného syna Petra bolo najmä slovo, ktoré dokázal so zručnosťou ohýbať, poznal jeho silu i váhu. Aj keď väčšinu života prežil Karvaš v Bratislave, zanechal po sebe prozaické a dramatické texty, ktoré o živote v Banskej Bystrici, SNP či období druhej svetovej vojny mnohé vypovedajú.

Prednášku o Petrovi Karvašovi povedie dramaturg, divadelný teoretik a prekladateľ Milan Zvada.

Vstup na podujatie, organizované za dodržiavania aktuálnych protipandemických opatrení, je voľný, kapacita je však obmedzená. Vstupenky si môžete rezervovať online.

Podujatie Karvaš Parkourista sa koná v rámci festivalu Prvý človek bol umelec 5, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Zriaďovateľom Stredoslovenskej galérie je Banskobystrický samosprávny kraj.

Brošňa z dejín umenia – UFO Júliusa Kollera

Kto je U.F.O. – NAUT a ako by vyzeralo slovenské ufo? Svoje predstavy môžu deti (od 8 rokov) – ale aj dospelí, zhmotniť pri tvorbe malého neidentifikovaného objektu, ktorý, keď sa pripne na kabát, vyzerá úplne ako brošňa. Workshop sa koná v stredu 6. októbra od 17:00 h v Pretóriu na Námestí Š. Moysesa a viesť ho bude galerijná pedagogička Petra Feriancová Baldovičová zo SNG – Galéria Ľ. Fullu v Ružomberku. Inšpirácie dielom Júliusa Kollera využijú účastníci workshopu v jednoduchej a dostupnej disciplíne šitého šperku. Pracovať sa bude s farebným filcom, lepidlom, ihlou, niťou a korálikmi a prešívať dejiny umenia na svoj obraz.

Wokshop potrvá do 18:00 h, vstup je voľný. Prihlasovanie je možné prostredníctvom e-mailu edukacne@sgb.email alebo telefonicky na čísle +421 48 470 16 24. Vstup do Stredoslovenskej galérie bude možný len pre osoby s kompletným očkovaním, s platným testom alebo s potvrdením o prekonaní Covid. 

Výstavu Slovenské U.F.O. a iné transcendencie (zo zbierky Borisa Krsňáka) v Stredoslovenskej galérii (Pretórium) môžete navštíviť do 31. októbra 2021. Viac informácií o výstave nájdete na webe. Otváracie hodiny SSG (Pretórium, Bethlenov dom, Vila Dominika Skuteckého): utorok – nedeľa 10:30 – 17:00 h, obedňajšia prestávka 12:00 – 12:30 h.