Klub HaD koscovaPo dlhšom čase, ale rekordne rýchlo nahrala slovenská speváčka Katka Koščová svoj nový album Oknom. Koncom septembra sa vydáva na koncertnú šnúru, na ktorej predstaví pesničky z albumu. Je ich trinásť.

Na aktuálnom turné sa Katka Koščová predstaví s novou zostavou. Okrem klaviristu a spoluautora piesní Dana Špinera sa na pódiu objaví kontrabasista Rasťo Uhrík, bubeník Honza Chalupa a ako hosť na väčšine koncertov vystúpi aj známy virtuózny akordeonista Michal Červienka.

Prvý z ôsmich koncertov turné Oknom odohrá Katka s kapelou 30. septembra v Prahe. Potom nasleduje Bratislava, Nitra, Zvolen… a v sobotu 4. októbra poteší Banskobystričanov. Koncert v Klube Hudby a Divadla sa začína o 19. hod. Po koncerte sa v Klube HaD koná vernisáž výstavy maliarky Evy Filipovej.

Katka Koščová o Michalovi

V kom sa zrodil nápad prizvať na nahrávanie albumu Michala Červienku?

Keď sme pripravovali album, vedela som, že sú tam piesne, ktoré potrebujú akordeón. Môj klavirista Dano Špiner hrá na akordeón veľmi pekne, ale skôr ľudovky a my sme chceli niečo šmrncnuté Francúzskom či cigánskou muzikou, tak nám hneď zišiel na um Michal, ktorý nesporne patrí k najlepším slovenským virtuóznym akordeonistom.

Kedy a kde ste ho počuli hrať prvý raz?

Myslím, že to bola televízna súťaž, v ktorej vystupoval pred niekoľkými rokmi.

Ako sa vám s Michalom spolupracovalo?

katka koscova2Výborne! Michal je profesionál a zároveň nesmierne príjemný človek. Pesničku Pod šapitó, ktorá celá stojí na akordeóne, sme spolu nahrali asi na štvrtý pokus a bolo. Okrem toho vie výborne improvizovať, cíti náladu piesne a zároveň vie tú náladu krásne dotvoriť a domaľovať.

Trinásť skladieb na albume – tá trinástka je symbolická, alebo to jednoducho tak vyšlo?

Nie je za tým nič symbolické, aj keď teda ani netuším prečo, ale chcela som, aby na albume bolo počet piesní nepárny. Jedenásť mi prišlo málo, pätnásť zasa veľa, tak to vyšlo na trinástku.

Album ste nazvali Oknom. Čo pre vás symbolizuje okno ako také?

Svet z jednej i z druhej strany a pohľad doň… opäť z jednej i z druhej strany.

Michal Červienka o Katke

Ako ste sa dostali k spolupráci s Katkou Koščovou?  

Sme priatelia na sociálnej sieti a ja tam z času na čas dám nejaké videá z koncertov. Asi sa jej moja interpretácia páčila a oslovila ma, či by som jej nahral akordeón na novom CD Oknom. Propagujem akordeón v najrozmanitejších žánroch tak som sa tejto ponuke veľmi potešil a s radosťou ju prijal. Bola to pekná výzva pre mňa aj pre môj nástroj, keďže teraz prechádzam veľmi zaujímavým tvorivým obdobím.

Poznali a „počúvali“ si Katku aj predtým?

michal cervienka2Samozrejme, prvú Superstar pozná každý na Slovensku! Mám rád Katkin album Nebotrasenie. Počúvam pomerne často slovenskú populárnu hudobnú scénu a musím povedať, že mi tam chýba akordeón. „Poprední“ alebo skôr hrávaní slovenskí interpreti – odteraz s výnimkou Katky Koščovej, ešte neobjavili prednosti tohto nástroja a jeho nekonečné zvukové a vyjadrovacie schopnosti.

A ako sa vám s Katkou a kapelou spolupracovalo pri nahrávaní?

Spolupráca bola výborná. Priznám sa, že som sa na nahrávanie dôkladne pripravil. Katka je skúsená a vyspievaná speváčka. Išlo to hravo. Nahrávky majú život, hudobne sú prevedené výborne. Kapela super!

Páčia sa vám pesničky na albume Oknom? Ktorá najviac? 

Páčia sa mi všetky ale najviac skladba O život.

Pravidelne koncertujete na Slovensku aj v zahraničí. Čím je koncertné turné s Katkou Koščovou pre vás iné?

Je pre mňa niečím novým. Hlavne preto, že som ešte nebol na turné so slovenskou Superstar. (Úsmev.) Bude to kopa krásnej hudby, srandy, výbornej nálady a teším sa aj na publikum v každom meste. Pozývam všetkých na koncerty!

Oknom

Nový album Katky Koščovej Oknom obsahuje 13 pesničiek, ktoré si Katka v prevažnej miere otextovala sama. Hudobne sú spoločným dielom speváčky a klaviristu Daniela Špinera. Na albume sú aj dva texty známeho českého textára Michala Horáčka, s ktorým Katka spolupracovala ako autorka hudby a interpretka aj na jeho ostatnom projekte Český kalendář (cena Anděl za najpredávanejší album roku 2013 v ČR) a tiež je občasným hosťom Horáčkovho koncertného programu Mezi námi. Ďalším, už tradičným textárskym hosťom je Silvia Kaščáková. Jednu pieseň albumu hudobne pripravil Martin Husovský z kapely Komajota, rovnako jedno zhudobnenie má na albume Ján Knapík. Zostava profesionálnych hudobníkov, ktorí nové CD nahrali začína menami Daniel Šoltis (bicie), Rasťo Uhrík (kontrabas), Daniel Špiner (klavír), Peter Tomko (gitary), Michal Červienka (akordeón).

Obrázky, ktoré si zamilujete

HaD Eva FilipovaVýtvarníčka Eva Filipová sa venuje maľbe, kresbe a keramike. A tiež píše poéziu… V sobotu 4. októbra, po koncerte Katky Koščovej si rozhodne nenechajte ujsť vernisáž výstavy jej obrázkov. Aj Eve Filipovej sme položili niekoľko otázok, aby sme vás s ňou zoznámili ešte skôr, ako si jej obrázky zamilujete. Lebo ony sú hodné zamilovania…

Odkiaľ pochádzate?

Z Hornej Nitry. V Prievidzi som žila do svojich osemnástich rokov, potom som študovala v Bratislave na FFUK. Od roku 1993 žijem v Čechách, no a doma som tam i na Slovensku. Nemám s tým problém, akurát si niekedy uvedomujem, ako mi slovenský jazyk chýba, preto doma rada počúvam slovenskú hudbu, čítam slovenských autorov. Slovenčina lahodí môjmu srdcu i uchu.

Mohli by ste v krátkosti charakterizovať sama seba?

„…Jsem teplo v čepici i česnek v palici, kocour, co mlaská, jsem i noc probdělá v náručí anděla, africká maska…

Mhmmm… A ako by ste charakterizovali svoju tvorbu, výtvarnú aj básnickú?

eva_filipova dobre_ranoNa strednej škole som si myslela, že raz budem spisovateľka. (Úsmev.) Ale moje slová sa postupne transformovali do farieb a tvarov. Maľovaním sa snažím vyjadriť poéziu všedného dňa ale aj mojich predstáv, túžob…

Vystavovali ste už v Banskej Bystrici?

V Banskej Bystrici som zatiaľ samostatnú výstavu nemala, ale už dlhší čas môžete vidieť moje obrazy v tamojšej Galérii Teo.

Budete aj vy na vernisáži výstavy v Klube HaD?

Vernisáže sa zúčastním a veľmi rada. Teší ma, že bude spojená s koncertom Katky Koščovej, ktorú síce osobne nepoznám, ale jej ojedinelý hlas a poézia v textoch jej piesní ma veľmi oslovuje…

V spolupráci s Klubom HaD sme pre vás pripravili súťaž o vstupenky na banskobystrický koncert Katky Koščovej, ktorý, ako sme už uviedli, sa uskutoční v sobotu 4. októbra o 19. hod. v Klube Hudby a Divadla (Horná 95). Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do nedele 28. septembra správne odpovedia na otázku: Koľko pesničiek je na albume Oknom?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Marián Hreha.