Vyberáte si práve novú posteľ a neviete si rady s výberom vhodného matraca? Máme pre vás porovnanie hneď troch druhov matracov: penového, pružinového a latexového. Zistite, ktorý je pre vás ten pravý. Okrem výhod a nevýhod jednotlivých druhov vám prinášame taktiež niekoľko tipov pre zdravý spánok.

Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Matrac je základom zdravého spánku

Aj keď by sa mohlo zdať, že matrac nemá na váš zdravý spánok žiadny vplyv, opak je pravdou. Rovnako ako má na kvalitu spánku vplyv zariadenie spálne, aj matrac je dôležitou premennou, čo musíte vziať do úvahy. Pokiaľ sa chcete vyspať doružova každú noc, nepodceňujte výber vhodného matraca.

Penový matrac

Penový matrac je obľúbenou voľbou slovenských spáčov, pretože je ľahký a cenovo dostupný. Medzi hlavné výhody penových matracov patrí to, že sa dokonale prispôsobia telu, predovšetkým tie z lenivej peny, a taktiež je možné kombinovať rôzne vlastnosti jednotlivých pien, čím vznikajú obojstranné matrace. Keďže druhov pien je skutočne veľa, existujú aj matrace Super Fox Cloud, čo obsahujú hybridnú penu, ktorá kombinuje tie najlepšie vlastnosti penových, pružinových a latexových matracov. Nevýhody penových matracov pociťujú najmä ľudia s nadváhou, pretože ich pomerne skoro preležia.

Zdroj obrázka: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Pružinový matrac

Pružinový matrac, ako jeho názov napovedá, je predovšetkým pružný. Najväčšie výhody pružinových matracov spočívajú v tom, že majú dlhú životnosť, sú priedušné a prispôsobia sa telu spiacej osoby. Na druhú stranu nevýhody pružinových matracov pocítite vtedy, keď ich budete chcieť položiť na polohovateľné rošty. Tým totiž riskujete ich poškodenie.

Latexový matrac

Ďalším typom je latexový matrac. Je mäkký, obľúbený a pohodlný. Výhody latexových matracov sú taktiež tie, že dlho vydržia a držia si stále svoj tvar. Keby sme mali spomenúť nevýhody latexových matracov, museli by sme spomenúť ich nevhodnosť pre osoby trpiace alergiou na latex a taktiež priznať, že sú horšie priedušné.

Ako vybrať rošt? Musí byť kompatibilný s materiálom matraca

S výberom matraca úzko súvisí taktiež výber roštu. Nezabúdajte na to, že jednotlivé druhy roštov sú kompatibilné s jednotlivými druhmi matracov. Než sa teda rozhodnete, aký materiál a aká výška matraca je pre vás ideálna, uistite sa o tom, že sa bude hodiť k roštu. Do úvahy samozrejme musíte vziať aj tuhosť matraca.

Tipy pre zdravý spánok

Ako vybrať matrac už vyššie odznelo, ale keďže na spánok má vplyv taktiež prostredie, v ktorom zaspávate, prinášame vám zopár tipov, vďaka ktorým budete spať ako v bavlnke. Okrem toho, že by ste sa nemali pred spaním vystavovať pôsobeniu modrého svetla, vplyv na kvalitný spánok má aj zariadenie spálne.

Zdroj obrázka: Ihor Bulyhin / Shutterstock.com

Záleží aj na zariadení spálne a farbe stien

Okrem toho, aké doplnky do spálne dáte, ovplyvňuje kvalitu vášho spánku taktiež farba stien a materiál nábytku a ďalších dekorácií.

Farby v spálni nesmú byť rušivé a príliš živé. Voľte radšej jemnejšie farby stien a stavte na:

  • osvedčenú bielu
  • svetlomodrú
  • béžovú
  • krémovú
  • šedú

Neobklopujte sa veľkým počtom vecí a preferujte drevené dekorácie a nábytok. Pocit pohody a bezpečia v spálni podporí taktiež udržiavanie poriadku a dostatok svetla. V spálni síce trávite najmä noci, ale to neznamená, že by miestnosť mala byť tmavá a nepriateľská. Vašej posteľnej bielizni rozhodne neuškodia slnečné lúče a dostatok čerstvého vzduchu.

Vyberte si matrac s ohľadom na to, čo od neho očakávate a na aký rošt ho chcete položiť. Každý typ má svoje klady a zápory a tou vhodnou voľbou je taký matrac, na ktorom sa vám bude príjemne ležať, nebude vás nikde tlačiť a budete úplne spokojní s jeho tuhosťou.