Primátor Peter Gogola odmietal znovuosadenie pamätnej tabule, lebo zamlčovala úlohu rumunských vojsk pri oslobodzovaní Banskej Bystrice. Po niekoľkých rokoch sa poďakovanie venované Červenej armáde vráti na svoje pôvodné miesto.

tabuľaPočas rekonštrukcie historickej Radnice na Námestí SNP bola zvesená pamätná tabuľa, ktorú venovali občania Banskej Bystrice ako poďakovanie Červenej armáde pri príležitosti 10. výročia oslobodenia mesta. Keď v novembri 2010 slávnostne otvorili zrekonštruovanú Radnicu, na priečelí budovy sa pamätná tabuľa neobjavila.

Primátor Peter Gogola ju odmietal vrátiť na pôvodné miesto s tým, že zamlčuje úlohu rumunskej armády počas oslobodzovania Banskej Bystrice. To sa nepáčilo poslancom SMER-SD v mestskom zastupiteľstve, ktorí interpelovali znovuosadenie pamätnej tabule. Aktívny bol v tomto smere najmä Daniel Karas, ktorý v tejto súvislosti vystúpil aj na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Pamätná tabuľa sa opäť dočká svojho slávnostného odhalenia na pôvodnom mieste vo štvrtok, počas osláv 69. výročia začiatku Slovenského národného povstania.  Spolu s ňou bude odhalená aj nová pamätná tabuľa, ktorá vysloví poďakovanie rumunským vojskám. Udalosti sa zúčastní aj prezident Ivan Gašparovič, prezident Rumunska J.E. Traiana  Băsescu a  predseda  Štátnej  dumy  Ruskej  Federácie  Sergej  Naryškin.