Nebeské divadlo nás čaká aj v predvianočnom čase. Iste, na padajúce hviezdy sa najlepšie hľadí v lete z trávnika, no aj pohľad v chladnej zime môže priniesť nevšedný zážitok.

hviezdy-vlado-lukac-bbonline_skHneď tri úkazy budeme môcť nad Banskou Bystricou sledovať už počas týchto nocí. Mesiac sa opäť mimoriadne približuje k zemi a pozorovať môžeme hneď dva meteorické roje príznačné pre toto obdobie.

Prvým sú obľúbené Geminidy, ktoré môžeme sledovať pri súhvezdí Blížencov neďaleko hviezdy Castor. Práve Geminidy zvyknú prenikať najhlbiše do zemskej atmosféry a vytvárajú tak jasný obraz „padajúcej hviezdy“.

Výdatnosť tohto meteorického roja je pomerne vysoká, očakáva sa až okolo 120 meteorov za  hodinu. Geminidy zaujmú ale aj svojim sfarbením. Na oblohe môžete totiž zbadať „padajúce hviezdy“ nielen v bielej či žltej farbe, ale aj zelenkavej či modrej. Najvýraznejšie majú byť tento rok počas nocí 13. a 14. decembra. Pozorovateľné by ale mali byť aj v ďalších dňoch.

Zároveň budeme môcť už v najbližších dňoch pozorovať aj posledný meteorický roj roka, ktorým budú Urzidy. Nepatria síce k najznámejším, no nadšenci ich radi vyhľadávajú. Urzidy sa na oblohe objavujú už 17.decembra a svoje maximum dosahujú len pár dní pred Vianocami, a to 22. decembra. Urzidy môžete vidieť vychádzať zo súhvezdia Malá Medvedica, respektíve Malý Voz, ktoré je jedným z najznámejších súhvezdí severnej pologule. Nachádza sa v ňom totiž hviezda Polárka, ktorá slúži na navigáciu už od dávnej histórie a na oblohe ju dokáže nájsť takmer každý.

Ilustrácia: knizocky.wordpress.com
Ilustrácia: knizocky.wordpress.com

Ak si teda chcete spestriť zimnú večernú prechádzku, počas nasledujúcich dní sa nezabudnite pozrieť na oblohu nad sebou. Samozrejme, nezabudnite pri tom, že teploty už po zotmení klesajú aj výraznejšie pod bod mrazu.