Banskobystrické Občianske združenie Urpín, ktoré vzniklo vlani s cieľom podporiť a rozvíjať aktivity v oblasti športu, hudobnej a kultúrno-spoločenskej činnosti, a to ako na miestnej tak aj na celoštátnej úrovni, pripravuje na tento rok niekoľko zaujímavých podujatí.

KompilačkaSpomenieme aspoň niektoré z nich. V apríli to bude BB kompilačka. Túto súťaž začínajúcich hudobníkov a hudobných telies Banskobystrického kraja, ktoré zatiaľ nemajú vydaný oficiálny nosič, organizuje OZ Urpín v spolupráci s TIRISH pubom v Banskej Bystrici. Kapely aj jednotlivci sa môžu prihlasovať na: info@tartaros.sk.

HUGÁŇ UG minifest 3. (Brezno – prezentácia mladých hudobných skupín) a Sásovský jarmok (Deň Sásovej) sa uskutočnia v júni. Mestská časť Sásová – Rudlová je v rámci Banskej Bystrice sídliskom s najväčším počtom obyvateľov. Sásovský jarmok (26. jún) prinesie obyvateľom sídliska deň plný kultúry a zábavy. Nebudú chýbať rôzne hry a divadlo pre deti, prezentácia ľudových remesiel, sokoliari, šermiari, folklór či koncerty mladých banskobystrických skupín a trh remeselných výrobkov. Vyvrcholením jarmoku bude koncert skupín Chiki liki tu-a Vŕbovskí vítazi.

Urpín Fest 2014 (4. a 5. júl) sa bude niesť v znamení motta hudbou proti násiliu a netolerantnosti a jeho poslaním je podpora mladých začínajúcich kapiel z Banskobystrického kraja. Festival, ktorý organizuje OZ Urpín v spolupráci s Rock klubom Tartaros a Tirish pubom, sa uskutoční v Banskej Bystrici a vystúpia na ňom aj známe slovenské skupiny ako Iné Kafe, Karpina, Alkehol, Zuzana Smatanová so svojou kapelou a ďalší. V programe festivalu je tiež premietanie študentských filmov z festivalu Tell it quick a výstava Psí vojáci – Spomienky na Filipa Topola. Čiernobiele fotografie Karla Šustera mapujú celú históriu skupiny Psí vojáci. Expozíciu doplňujú Filipove texty – originály, ktoré si pred každou pesničkou pripevňoval lepkami na klavír.

Počas letných prázdnin (19. júl) sa na ihrisku ZŠ na Okružnej ulici v Banskej Bystrici, uskutoční TARTAROS metalcup 7. Tento turnaj je jedinečným spojením športu a hudby. Na turnaji sa stretnú rockové kapely a ich priaznivci z celého Slovenska. Prihlášky môžete posielať na: info@tartaros.sk.

O jednotlivých podujatiach vás ešte budeme podrobnejšie informovať.