Čo takto si len tak odtrhnúť ovocie bez strachu a bez pokuty? Práve o to sa usiluje občianske združenie Po schodoch. Plánuje vysadiť ovocné stromy na verejných priestranstvách v rôznych mestských častiach Banskej Bystrice.

SAM_1570Združenie však potrebuje aj vašu pomoc – prostredníctvom hlasovania za projekt Jedlo je zadarmo na pobočke Raiffeisenbank v Banskej Bystrici, v termíne do 31. marca 2015. Okrem hlasovania môžete aj odporučiť lokalitu alebo si jeden zo stromov adoptovať.

Žijeme v dobe, kedy je ovocie skôr plodom regálu v supermarkete ako niečím, čo si môžeme odtrhnúť priamo zo stromu. To by sa v dohľadnej dobe mohlo zmeniť vďaka iniciatíve občianskeho združenia Po schodoch, ktoré sa rozhodlo vysadiť ovocné stromy vo viacerých lokalitách mesta. Už teraz je rozhodnuté, že možnosť pozbierať si ovocie dostanú ľudia zo Sásovej, Fončordy a centra. Ovocia sa však dočkajú aj iné mestské lokality.

„Veľmi radi vysadíme stromčeky po celej Banskej Bystrici. Stačí, aby sa nám ľudia, ktorí vedia o zaujímavom miestečku, verejne dostupnom, ozvali. Takto sme sa dohodli aj s aktívnou skupinkou okolo nového Komunitného centra na Fončorde a radi budeme pokračovať,“ hovorí Stanka Miková z o.z. Po schodoch.

Myšlienka výsadby ovocných stromov počíta s aktívnym zapojením Banskobystričanov. „Nechceme len vysadiť stromy a nechať ich napospas osudu. Každý vysadený strom bude mať svojich krstných rodičov, ktorí sa o toto svoje „krstňa“ budú starať,“ dodáva Stanka Miková.

Okrem ovocia by naše sídliská mohli získať zaujímavé verejné miesta, ktoré cez dostupné ovocie zdarma má potenciál zbližovať ľudí žijúcich v okolí. Viac ovocných stromov však môže priniesť omnoho viac. Ako hovorí Dorota Martincová z Po schodoch: „Rastú na nich voňavé kvety, ukrývajú spevavé vtáky, plodia sladké ovocia, v ich korunách sa dajú zažiť dobrodružstvá a v lete poskytnú príjemný tieň.“

10854855_961382787219245_9132464750068334274_oDrobné intervencie v rozličných lokalitách mesta môžu naozaj meniť priestor, v ktorom sa často nespokojne sťažujeme na problémy, na niečo príjemné, obľúbené a radostné.

Vysadiť ovocné stromy nie je pre o.z. Po schodoch prvou aktivitou. Naopak, majú už za sebou niekoľko zaujímavých lokálnych úspechov. V záujme podpory komunitného rozvoja v Sásovej už realizovali veľmi známe projekty Knižničky zadarmo, Komunitná záhradka a dobrodružné prírodné ihrisko pri Komunitnom centre Sásová. Dôležitá je aj participácia na organizovaní podujatí ako Leto v háji alebo Ekodeň, ktoré si už stihli medzi obyvateľstvom Sásovej získať obľubu.

Každý hlas sa počíta

Vysadenie stromov nie je jednoduchá záležitosť. Dôležitým aspektom projektu je časový faktor. Vysádzať sa budú stromčeky, na ktorých pri dobrej starostlivosti nájdeme ovocie už na budúci rok. Práve preto sa projekt bez finančnej podpory nezaobíde. Vďaka podpornému programu Raiffeisenbank, v ktorom bol projekt vybraný ako jeden z najlepších, môžu o podpore rozhodnúť ľudia hlasovaním na pobočke. Ak teda máte chuť odtrhnúť si ovocie priamo zo stromu, možno priamo pred vaším domom alebo bytom, neváhajte a podporte projekt na pobočke Raiffeisenbank (Na troskách 16, Banská Bystrica). Hlasovať môžete do konca marca.