Rekonštrukcia hlavného štadióna a priľahlých tréningových plôch v areáli na banskobystrických Štiavničkách oficiálne skončila. Zrekonštruovaný štadión slávnostne otvorili v utorok, 5. októbra.

V športovom areáli v Banskej Bystrici rezort obrany preinvestoval 14 106 287,60 eur. Štadión SNP na Štiavničkách zodpovedá súčasným technickým normám a tiež štandardom Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) pre medzinárodné a národné súťaže a certifikácie UEFA pre futbalové štadióny kategórie 3. Domáce zápasy A mužstva by mali na Štiavničkách opäť hrávať aj futbalisti MFK Dukla.

Rekonštrukciu realizovalo na základe verejného obstarávania združenie „AŠ VŠC DUKLA Banská Bystrica“, ktoré tvoria spoločnosti SPORT Construction a.s., ŠPORTFINAL s.r.o. a Metrostav a.s.

Predstavený projekt rekonštrukcie sa nevyhol kritike kvôli chýbajúcemu zvýšeniu komfortu pre divákov. Okrem pôvodných plánov na výrazné zníženie kapacity štadióna len na 4-tisíc miest, chýbalo projektu aj prekrytie ďalších tribún.

„Trval som na zmene projektu, aby sme mohli veľkosťou športových podujatí konkurovať európskym krajinám. Projekt, ktorý navrhli nominanti SNS rátal iba so 4 000 miest na sedenie, čo je kapacita ihriska vo väčšej obci, nie v krajskom meste s tak bohatou športovou históriou, akú má Banská Bystrica. Aj keď sme museli navýšiť financie, športovci a verejnosť si zaslúžia štadión hodný tohto storočia,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

Štadión má oproti pôvodným plánom napokon 7 067 miest na sedenie. Okrem pôvodnej krytej tribúny, ktorá prešla komplexnou rekonštrukciou zvonku i úpravou vnútorných priestorov, však nové kryté tribúny nepribudli.

Po predošlej rekonštrukcii v réžii bývalého futbalového klubu mal štadión 7380 miest na sedenie a priestor pre ďalších vyše 2,5 tisíca divákov na státie. Miesta na státie už na nových Štiavničkách absentujú.

Pôvodné Štiavničky slúžili svojmu účelu už od roku 1959. Zámer aktuálne dokončenej rekonštrukcie Štadióna SNP schválila vláda ešte v roku 2018. Priebeh prác skomplikovala aj nedávna veterná kalamita.

Zmeny vo vedení VŠC Dukla

S dokončením rekonštrukcie národného atletického štadióna sa končí aj aj pôsobenie Romana Benčíka v čele Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica. Vo vedení ho od nasledujúceho mesiaca nahradí olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi Matej Tóth, ktorý len nedávno oznámil definitívne ukončenie svojej aktívnej kariéry.

„Je veľmi príjemné prichádzať na túto pozíciu v takejto atmosfére. Teším sa na spoluprácu, budem sa snažiť dať Dukle maximum, čo budem vedieť. Budem sa snažiť uplatniť všetky svoje znalosti a skúsenosti a pomáhať najmä športovcom – vytvárať im tie najlepšie podmienky, pretože oni sú na Dukle tí, pre ktorých sme tu. To je moja najväčšia starosť a najvyšší cieľ,“ uviedol Tóth.

Minister obrany v utorok uviedol, že manažment VŠC DUKLA posilnia aj ďalší top športovci. Vo vedené Dukly tak má pôsobiť napríklad aj najúspešnejšia slovenská vodná slalomárka Elena Kaliská.