Publikáciu Marko Blažo. Život v linke, ktorú aktuálne vydalo vydavateľstvo Horská lucerna, predstaví v utorok 28. februára v novej Knižnici pri Stredoslovenskej galérii samotná autorka knihy Katarína Tekeľová Blažová.

„Mne sa páčila voľná maľba, otec nástojil na linke a ty si ho rešpektoval.”

Počas tvrdého lockdownu v pandemickom roku 2021 zomrel jeden z najvýznamnejších umelcov generácie po roku 1989 Marko Blažo. Jeho mama, maliarka Katarína Tekeľová Blažová, ako spôsob trúchlenia začala písať listy synovi, prechádzajúc jeho archívom.

Publikácia ponúka hlboké záznamy o smrti, chorobe, materstve, detstve ale aj spoločnej práci v ateliéri v rodine výtvarníkov až do samotného konca umelcovho života. Kniha je kolážovým výtvarným projektom, čitateľ tu nájde list, koláže, archívne dokumenty, mnohé nerealizované autorove koncepty ale tiež kresby a záznamy.

Marko Blažo (1972 – 2021) patril k najvýraznejším autorom súčasného vizuálneho umenia. Študoval na VŠVU v ateliéri Rudolfa Sikoru a absolvoval študijné pobyty na Ecole Nationale des Beaux Arts v Dijone a na Slippery Rock University v USA. Bol držiteľom niekoľkých ocenení a finalistom viacerých domácich a zahraničných cien. V roku 1999 participoval na kolektívnej akcii Slovak Art for Free na 48. Benátskom bienále. V roku 2001 získal Cenu Oskára Čepana a od roku 2004 dočasne pedagogicky pôsobil na Fakulte umení TU v Košiciach. Bol víťazom 16. ročníka podujatia Súčasná slovenská grafika (2005) v Stredoslovenskej galérii, ktorá jeho tvorbu predstavila aj samostatnou výstavou v roku 2011.

KA TEKLA / Katarína Tekeľová Blažová (*1945) je známa košická maliarka, autorka tapisérií a art-protisov. Vyštudovala VŠVU v Bratislave – oddelenie voľnej maľby a gobelínu. V rokoch 1979 až 1989 realizovala viacero výtvarných diel v architektúre v technikách art-protisu, viazanej a tkanej tapisérie, mozaiky a vitráže. V roku 2012 sa stala finalistkou maľby a grafiky prestížnej medzinárodnej ceny pre súčasné umenie Celeste Prize, Muzeum Centrale Montemartini, Rím. V roku 2016 predstavila Stredoslovenská galéria jej retrospektívnu výstavu pod názvom Žena v láske. Matka. Mystička.

Publikáciu Marko Blažo. Život v linke, predstaví Katarína Tekeľová Blažová v utorok 28. februára o 17.00 h v novej Knižnici pri Stredoslovenskej galérii (Bethlenov dom, Dolná 8). Kontakt a nahlasovanie: kniznica@sgb.email, 048 4701613 (vstupné 2 eurá / osoba) .

Obnova knižnice a zreštaurovaného diela bola realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.