Melódia farieb rozžiari banskobystrické Centrum architekta L. E. Hudeca. Vernisážou vo štvrtok 27. júna tu otvoria výstavu výtvarných diel známeho slovenského hudobníka, speváka ale aj výtvarníka Pavla Hammela, ktorý sa vernisáže osobne zúčastní. 

Výpočet miest, kde Pavol Hammel vystavoval, je dlhý. Jeho prvé obrazy boli vystavené v roku 2005 v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici, spolu s fotografiami Kamila Peteraja. V roku 2007 boli jeho diela súčasťou projektu Identifikačný kód Slovenska v Dome umenia v Bratislave. V roku 2010 sa zúčastnil prestížnej výstavy profesionálnych slovenských a talianskych výtvarníkov,  XII. Internationale D´arte San Crispino Italia. Odniesol si cenu poroty za osobité tvorivé majstrovstvo Premio Speciale della Critica. V tom istom roku vystavila Hammelove maľby, spoločne s plastikami výtvarníka Braňa Jánoša, kurátorka Marta Hučková v Nitre. Následne výstava pokračovala v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne a v Šarišskej galérii v Prešove. Nasledovala výstava v Žiline a Považskej Bystrici a v roku 2014 mu aukčná spoločnosť Darte vystavila diela v Moskve. Veľkú výstavu mal taktiež v galérii v Rožnove pod Radhoštěm. V apríli 2016 mal výstavu v rámci hudobného turné Z pekla šťastie tour v Piešťanoch. Reprezentatívna výstava jeho diel sa v minulom roku konala na Bratislavskom hrade a vyšla mu kniha pod názvom Farebná pošta z pera Milana Mazúra.

To, že sú Hammelove obrazy ovplyvnené hudbou a textami jeho piesní, je neodškriepiteľné a prirodzené. Veľmi mu na tom záleží, kladie na to dôraz po obsahovej aj po formálnej stránke. Netají, že farba v jeho dielach zohráva jeden z najdôležitejších činiteľov a práve ten rozhodol, že sa oddal maľovaniu. V poslednom období sa vracia viac do modelovaných ostro-svetelných špachtľových štruktúr, ktoré sa stávajú dominantou obrazu a kontrastom k nepatrne podkladovým tónovacím lazúram.

Autor o prirodzenosti v inšpirácii hovorí: „Niekedy nerozmýšľam vopred, čo idem maľovať. Inšpirácia vzniká spontánne, niekedy príde, až keď mám pred sebou čisté plátno a v ruke štetec. Nakoľko nešetrím farbami, vytlačím mnoho farieb z túb na plátno a až vtedy prichádzajú nápady“.

Pavol Hammel sa čoraz viac a viac rozmaľováva, obrazy sú voľnejšie, dej sa odohráva na ploche celého obrazu, vzniká hravý rytmus drobnej konštruktívnej práce s farebnými a svetelnými plochami, ktoré kompozične uzatvárajú priestor. Na obrazoch z posledného obdobia zhrnul príbehy do jednej atmosféry, ktoré v sebe nesú silu imaginácie i tvorivej fantázie nevynímajúc pokoru a úprimnosť.

„Pre mňa je však podstatné najmä nové poznanie, že vďaka maľovaniu získavam inú dimenziu styku s divákom. Hudba, najmä na koncerte, má omnoho väčšie možnosti ovplyvniť pocity ľudí, ale obraz je mĺkvy, čiže musí niečo vyžarovať, aby niekoho oslovil. A v tom je asi to umenie,“ hovorí Pavol Hammel. 

A to je aj jeho krédo a cesta do ďalších tajov jeho výtvarnej tvorby. Väčšina jeho diel sa už teraz nachádza v súkromných galériách a v majetku súkromných zberateľov umenia na Slovensku ale aj v zahraničí.

Vernisáž výstavy Pavla Hammela Melódia farieb sa koná vo štvrtok 27. júna o 17:00 h v Centre architekta L. E. Hudeca (Späthova vila, Skuteckého ulica 22). 

Vystavených je viac ako päťdesiat diel, niektoré z nich sú vyjadrením ich zhudobnenej podoby ( Buď tma, Čas malín…).  Kurátorom výstavy je výtvarný teoretik Milan Mazúr. Výstava je predajná, potrvá do 25. júla